Bültenler

Piyasa Öncesi: Ortadoğu Gerilimi Yeniden Gündemde

April 15, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi: Ortadoğu Gerilimi Yeniden Gündemde

Ortadoğu’da bu kez İsrail ve İran arasında yükselen gerilimler, bir kez daha piyasaların yakın takibine girdi. Yatırımcılar bir yandan da bilanço sezonuna start veren şirket açıklamalarını izliyor.

✍️ Misilleme Endişeleri, Bilanço Beklentileri

Geçtiğimiz hafta beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verilerinin, Fed’in faiz indirimlerinin beklenenden daha geç gelebileceği endişelerini gün yüzüne çıkarmasıyla zorlu günler geçiren borsalar, bu haftaya daha iyimser başlamak istiyor.

Citigroup (C), Wells Fargo (WFC) ve JPMorgan Chase (JPM) gibi banka devlerinin üç aylık sonuçlarıyla bilanço sezonuna zayıf bir başlangıç yapan borsalarda geçen hafta kırmızı bir seyir izlendi. Dow Jones 1,24%, S&P 500 1,46% ve Nasdaq 1,62% ekside kapandı.

Goldman Sachs’ın beklentileri aşan bilançosu, 0,7% ile beklentilerin oldukça üzerinde artan perakende satışlar ve Ortadoğu’daki gerilimin tahmin edildiği kadar büyümeyeceği beklentilerinden güç almaya çalışan borsalar, bir yandan da oldukça dalgalı seyreden emtia piyasasını izliyor.

İran, cumartesi gecesi İsrail’e insansız hava araçları ve füzeler fırlataraj İran topraklarından İsrail’e yönelik ilk doğrudan saldırıyı gerçekleştirdi. Tehditlerin çoğu önlenmiş olsa da misilleme endişeleri devam ediyor.

Bowersock Capital Partners CEO’su Emily Bowersock Hill, “Tarihsel olarak, jeopolitik şoklar uzun vadeli piyasa düşüşlerine değil, kısa vadeli dalgalanmalara neden olur. Ancak mevcut ortamda, Orta dğu’da artan gerilimlerden kaynaklanabilecek enflasyonist petrol fiyatı şokları göz önüne alındığında, uzun bir dalgalanma dönemi riski daha yüksek.” diyor. 

👀 Hisse Hareketleri

Piyasa Öncesi: Ortadoğu Gerilimi Yeniden Gündemde

➕ Yükselişe Geçenler

🧑‍⚕️ Medical Properties Trust (MPW) hisseleri, gayrimenkul yatırım ortaklığının beş Utah hastanesindeki çoğunluk hisselerini toplamda 886 milyon dolara yeni bir ortak girişime satacağı açıklamasının ardından ralli yaptı.

📲 Snap One (SNPO) hisseleri, akıllı yaşam ürünleri sağlayıcısının bir ev otomasyon şirketi olan Resideo Technologies (REZI) tarafından hisse başına 10,75 dolar karşılığında satın alınacağını açıklamasının ardından değer kazandı.

➖ Düşüşte Olanlar

🚗 Tesla (TSLA) hisseleri, elektrikli araç devinin küresel olarak düşen satışlar karşısında küresel işgücünü 10% azaltacağı haberlerinin ardından ekside seyretti. 

📺 Trump Media (DJT) hisseleri, şirketin milyonlarca ek hisse ihraç etmek için başvuruda bulunmasının bulunmasının ardından değer kaybetti.

Piyasa Öncesi: Ortadoğu Gerilimi Yeniden Gündemde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC