Bültenler

Piyasa Öncesi – Nasıl Bir 2023?

January 3, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi – Nasıl Bir 2023?

2022 sona erdi! Şimdi biraz soluklanalım.

Yatırımcılar; S&P 500 (SPX)’ün 19,4% düştüğü, Dow Jones (DJIA)’un 8,8% eridiği, Nasdaq (COMP)’ın 33,1% kan kaybettiği ve borsalar açısından 2008’den bu yana yaşanan en kötü yılın kapanış zilini duymak için haklı olarak can atıyordu.

Bütün bu sıkıntılara ek olarak, ABD Devlet Tahvillerinin getirileri yükselmişken, bazı segmentleri ile tarihsel olarak en büyük yıllık kaybı gören tahvil piyasası da tam anlamıyla felaketi yaşadı.

Hisseleri değer kaybettiğinde tahvillerin portföylerine destek verdiğini görmeye alışkın olan yatırımcılar için bu durum çifte şanssızlık oldu.

Peki, şimdi ne olacak? Takvimde yeni bir sayfanın açılmış olması 2022’de piyasalarda kayıplara neden olan etkenleri ortadan kaldırmamakla birlikte, yatırımcılara ekonominin ve piyasaların yeni yıldaki gidişatı hakkında biraz düşünme fırsatı sunuyor.

FED’in enflasyonu dizginleme politikaları kapsamında faiz oranlarını rekor bir hızla yükseltmesi nedeniyle yaşanan faiz şoku, 2022’ye damgasını vuran unsur oldu. 40 yıllık düşük faiz döneminin sona erdiğini gösteren bu yüksek faiz politikasının yansımalarını 2023 ve sonrasında da göreceğimiz tahmin ediliyor.

Analistler, 2023’te piyasaları şekillendirecek olan unsurun FED politikaları, enflasyon, ekonomik büyüme ve gelir seviyeleri arasındaki etkileşim olacağını söylüyor.

Piyasa Öncesi - Nasıl Bir 2023?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı