Bültenler

Piyasa Öncesi – Mega Hisselerin Liderliğinde Düşüş

December 20, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi – Mega Hisselerin Liderliğinde Düşüş

Resesyon endişeleri Wall Street’e hakim olmaya devam ediyor. ABD hisseleri pazartesi günü, kayıplarla dolu üst üste dördüncü seansını yaşadı. Geçen haftaki kayıp serisini sürdürdü ve endeksler kasım ayının başlarından bu yana en düşük seviyelere geriledi.

Borsayı Hareket Ettirenler

● Yükselen Hazine getirileri.

● Son günlerde yaşanan büyük kayıpların yarattığı inanç eksikliği.

● Mega piyasa değerli hisselerin endeksi aşağı çekmesi.

● Bloomberg’in hafta sonu verdiği devlet fonları, emeklilik fonları ve dengelenmiş yatırım fonlarının yeniden dengeleme yapmak amacıyla aralık ayında son birkaç hafta içinde 100 milyar dolarlık hisse senedi satabileceklerine dair haber.

Öne Çıkan Sektörler

● 11 sektörden sadece 1’i yeşil bölgede kapanış yaptı. Enerji (+0,13%) tabelanın en üstünde yer alırken iletişim hizmetleri (-0,60%) listenin son sırasında kaldı.

● Güçlü: Enerji

● Zayıf: Bilgi Teknolojileri, İsteğe Bağlı Tüketim Malları, Emlak, Malzeme, İletişim Hizmetleri

Öne Çıkan Hisseler

● Meta Platforms (META, -4,1%), anti-tröst kurallarını ihlal ettiğine dair Avrupa Komisyonu iddialarına yönelik haberlerin gelmesi üzerine değer kaybetti.

● Apple (AAPL, -1,6%), Çin’de COVID vakalarının hızla artması sebebiyle bir türlü giderilemeyen arz/talep belirsizliği sebebiyle düşüş yaşadı.

● Tesla (TSLA, -0,2%) hem zayıflayan talep hem de Elon Musk’ın Twitter sevdası yüzünden artan endişelerden ötürü değer kaybetti.

● Microsoft (MSFT, -1,7%), Morgan Stanley tarafından 2023 için “Favori” hisselerden biri olarak gösterilmesine rağmen düşüş kaydetti.

● Alphabet (GOOGL, -1,9%) de diğer pek çok hisse gibi olumsuz bir seans geçirdi.

● Diğer hareketli hisseler: DWAC (-8,53%), SHIB.X (-4,19%), VKTX (+71,89%), AMZN (-3,57%), PLTR (-8,04%), PLUG (-8,63%), AFRM (-7,36%), QQQ (-1,64%) ve TSLA (+0,03%).

Piyasa Öncesi - Mega Hisselerin Liderliğinde Düşüş

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı