Bültenler

Piyasa Öncesi: İstihdam Verileri Belirleyici Olacak

April 5, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi: İstihdam Verileri Belirleyici Olacak

Bazı Fed yetkililerinden gelen faiz açıklamalarının ardından dünü de ekside tamamlayarak hafta başından bu yana görülen kırmızı seyri sürdüren borsaların gözü şimdi dakikalar içinde açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisine çevrildi. 

✍️ İstihdam Verisi, Fed Anlatısı

Borsalar, dünkü satış dalgasının ardından haftanın son işlem gününü artıda tamamlamak istiyor. Dün 1,35% ekside kapanan mavi çipli Dow, böylece art arda dördüncü kayıp seansını yaşadı. S&P 500 ve Nasdaq da sırasıyla 1,23% ve 1,4% değer kaybetti. 

Endeksler, ham petrol fiyatlarındaki sıçrama ve Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’nin yapışkan enflasyon ortamında faiz oranlarının düşmesi gerekip gerekmediğini sorgulamasından da etkilendi. 

Dow bu hafta üç büyük endeksi aşağı çekerek 3%’lük bir kayıpla son bir yıldan uzun bir süredir bu yana en kötü haftalık performansını sergiledi. Bu hareketler, geçen hafta sona eren güçlü ilk çeyreğin ardından bir geri çekilmeye işaret ediyor ve bazı piyasa katılımcılarının büyük kazançların ardından bir düzeltmenin garanti edilip edilmediğini merak etmesine yol açıyor.

U.S. Bank Wealth Management baş hisse stratejisti Terry Sandven, “Yakın vadede hisseler güçlü ilk çeyrek getirilerinin ardından muhtemelen bir miktar konsolidasyona tabi olacak. Mütevazı bir geri çekilme, yükseliş trendindeki bir piyasanın normal gelgitleri içinde olacaktır.” yorumunu yapıyor. 

Yatırımcılar şimdi önemli istihdam verilerini bekliyor. Ekonomistler, mart ayında tarım dışı istihdamın 200 bin kişi artmasını ve işsizlik oranının 3,8%’e gerilemesini bekliyor.

Yakından takip edilen bir diğer ölçüt olan ortalama saatlik ücretlerin ise aylık bazda 0,3% ve bir önceki yıla kıyasla 4,1% artması bekleniyor.

LPL Financial küresel stratejisti Quincy Krosby, Kashkari’nin dünkü yorumlarına atıfta bulunarak, “Piyasa, verilere bağlı Fed’in bu yıl faiz artırım döngüsünü azaltması gerekebileceğine dair herhangi bir göstergeye karşı oldukça hassas olmaya devam ediyor.” diyor.

👀 Hisse Hareketleri

Piyasa Öncesi: İstihdam Verileri Belirleyici Olacak

Bugün borsalar kırmızı seyretse de bir dizi hisse, Wall Street’ten aldıkları güven oyuyla piyasa öncesinde artıda işlem görüyor.

➕ Yükselişe Geçenler

🎬 Cinemark (CNK) hisseleri, Wells Fargo’nun şirket notunu “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesinden “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI”na yükseltmesiyle değer kazandı. Analist Omar Mejias, film sektöründeki artan talep ve güçlü performansı şirket için olumlu katalizörler olarak sıraladı.

💾 Western Digital (WDC) hisseleri, Rosenblatt’ın şirkete “AL” demesiyle yükselişe geçti. Yatırım şirketinin analistlerine göre Western, hafıza çiplerinde genel olarak görülen fiyat artışlarından faydalanmaya hazır.

➖ Düşüşte Olanlar

📺 Altice USA (ATUS) hisseleri, Wells Fargo’nun şirket notunu “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine indirmesinin ardından geriledi. Banka, artık şirketin birleşme ve satın alma görünümü konusunda endişeli olduğunu söyledi. 

Piyasa Öncesi: İstihdam Verileri Belirleyici Olacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC