Bültenler

Piyasa Öncesi: İstihdam Piyasası Güç Kaybediyor

May 9, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi: İstihdam Piyasası Güç Kaybediyor

Makroekonomik verilerin sınırlı olduğu haftada endeksler teknoloji hisseleri öncülüğünde kâr satışlarına maruz kalıyor. Gelecek hafta açıklanacak enflasyon verileri öncesinde Fed yetkililerinin mesajları takip ediliyor.

✍️ Haftalık İşsizlik Maaşı Başvurularında Artış

Geçtiğimiz hafta Fed’in faiz oranını sabit bırakmasının ardından Fed Başkanı Powell’ın ılımlı mesajlar vermesi ve istihdam piyasasındaki olası bir zayıflamada faiz indirimlerinin erken gündeme gelebileceğini ifade etmesi sonrasında yatırımcıların odağına istihdam verileri yerleşti.

Bugün açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi, Ağustos 2023’ten bu yana en büyük rakama işaret ederek 231 bin kişi artış gösterdi ve işgücü piyasasının zayıflama gösterdiğini teyit etti. Ekonomistler, haftalık işsizlik maaşı başvurularının 214 bin kişi artış göstermesini bekliyordu.

Son günlerde Fed’e ilişkim beklentilerle desteklenen ABD hisse senedi endeksleri dün kâr realizasyonlarıyla karşılaşmıştı. Bugün ise piyasalarda yatay negatif bir görünüm takip ediliyor.

👀 Hisse Hareketleri

Piyasa Öncesi: İstihdam Piyasası Güç Kaybediyor

Yükselişe Geçenler

📈 Robinhood (HOOD) hisseleri, yatırım uygulaması şirketinin ilk çeyrek sonuçlarının Wall Street tahminlerini aşmasıyla yaklaşık 6% yükseldi. Robinhood, hisse başına 0,18 dolar kâr ve 618 milyon dolar gelir bildirdi, analistler ise hisse başına 0,06 dolar kâr ve 549 milyon dolar gelir bekliyordu.

📊 Klaviyo (KVYO) hisseleri, pazarlama otomasyon şirketinin ikinci çeyrek için umut verici gelir rehberliği açıklamasının ardından 7% yükseldi. Klaviyo, mevcut çeyrekte 211 milyon ile 213 milyon dolar arasında gelir bekliyor, ancak analistler şirketten 210 milyon dolar gelir bekliyordu.

Düşüşte Olanlar

🔋 Arm Holdings (ARM) hisseleri, çip üreticisinin yıllık gelir beklentilerini açıklamasının ardından 6% geriledi. Şirket, yıllık gelirinin 3,8 milyar dolar ile 4,1 milyar dolar arasında olacağını tahmin ederken, Wall Street analistleri 3,99 milyar dolar gelir bekliyordu.

🛋️ Airbnb (ABNB) hisseleri, otelcilik şirketinin hayal kırıklığı yaratan ileriye dönük beklentilerini açıklamasının ardından düşüş yaşadı. Airbnb, ikinci çeyrek gelirinin 2,68 milyar dolar ile 2,74 milyar dolar arasında olacağını belirtti, ancak analistler 2,74 milyar dolar bekliyordu. 

Piyasa Öncesi: İstihdam Piyasası Güç Kaybediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC