Bültenler

Piyasa Öncesi – İmalat Verisiyle Borsa Düşüşte

December 6, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi – İmalat Verisiyle Borsa Düşüşte

Pazartesi günü ABD hizmet sektörü verileri beklenenden iyi geldi. Böylece FED’in enflasyonla mücadelesinde daha agresif davranabileceğine dair endişeleri körükledi. Bu haberlerin ardından S&P 500 ve Nasdaq Composite endeksleri neredeyse son bir ayın en kötü gününü geçirdi.

Borsayı Hareket Ettirenler

● S&P 500’ün 200 günlük hareketli ortalamasından (4.045) sapması

● Yükselen Hazine getirileri ve güçlenen dolar endeksi

● Maaş artışları ve enflasyon nedeniyle FED’in faiz oranlarını önümüzdeki yıl 5%’in üzerine çıkarabileceğine dair Wall Street Journal haberi

● Beklenenden güçlü gelen kasım ayı ISM İmalat Dışı Endeks verisinin, FED’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağı görüşünü destekler nitelikte olması

Öne Çıkan Sektörler

● Tüm sektörler kırmızı bölgede kapanış yaptı. Tabelanın en üstünde kamu hizmetleri (-0,56%), en altında ise enerji (-2,97%) yer aldı.

● Güçlü Sektörler: Yok

● Zayıf Sektörler: İsteğe Bağlı Tüketim Malları, Temel Tüketim Malları, Finans, Sanayi

Öne Çıkan Hisseler

● Son günlerde ilgi gören TOP Ships (TOPS) hissesi, ikincil arz açıklamasının ardından 50% değer kaybetti.

● Tesla’nın (TSLA) Shanghai fabrikasında üretimin azaltıldığına dair söylentiler yatırımcıların talepte bir azalma olup olmadığını sorgulamasına neden oldu ve hisse 7% değer kaybetti.

● EHang (EH) ve Digital Brands Group (DBGI) keskin bir şekilde yükseldi ve Çin hisseleri mercek altında kalmaya devam etti.

● Diğer hareketli hisseler: LPTV (+47,50%), MMAT (-7,57%), MMTLP (-13,82%), MULN (-4,64%), COSM (+6,54%), CGRA (+35,68%), IOVA (+17,40%) ve GTLB (-7,12%).

Piyasa Öncesi - İmalat Verisiyle Borsa Düşüşte

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı