Bültenler

Piyasa Öncesi: İkinci Çeyreğe Zorlu Bir Başlangıç

Nisan 3, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi: İkinci Çeyreğe Zorlu Bir Başlangıç

Güçlü bir ilk çeyreğin ardından borsalar, yılın ikinci üç aylık dönemine hafif ılımlı bir başlangıç yaptı. Endeksler dün düşüşle kapandı ve yeni başlayan ikinci çeyrekteki kayıplarını genişletti. 

✍️ Emtiadaki Ralli de Görünümü Zayıflattı

Geçen hafta cuma günü açıklanan ve Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları verisi, bu haftaki ISM aylık imalat raporunun gölgesinde kaldı.

ISM verileri, yaklaşık bir buçuk yıllık bir daralmanın ardından mart ayında imalat sektöründe ekonomik faaliyetin genişlediğini göstererek piyasaları şaşırttı.

İyi haber kötü haberdir teması ekonomik takvime yansımaya devam etti. Şubat ayında fabrika siparişleri 1,4% artarak 1%’lik beklentinin üzerinde gerçekleşti ve ocak ayındaki 3,8%’lik düşüşü tersine çevirdi. 

Fed’in ekonomik büyümede ılımlılık ve enflasyonist trendlerde düşüş arayışında olduğu bir dönemde, ISM ve fabrika siparişleri verilerindeki güçlülüğün yanı sıra çekirdek PCE’nin güçlü seyretmesi, piyasaların faiz indirimi beklentileri üzerinde baskı yarattı.

Hecht Commodity Report yatırım grubu lideri Andrew Hecht de emtia piyasalarındaki görünüme dikkat çekerek “Piyasalar 2024 yılının ikinci çeyreğine doğru ilerlerken, nisan ayının başındaki en büyük hikaye iki emtiada görülen yeni zirveler oldu. Altının boğa piyasası yirmi beş yaşında ve yukarı yönlü buharın tükeneceğine dair hiçbir işaret göstermiyor.” yorumunu yapıyor. 

👀 Hisse Hareketleri

Piyasa Öncesi: İkinci Çeyreğe Zorlu Bir Başlangıç

Bugünün borsa görünümüne paralel, hisselerde de genel olarak kırmızıda bir seyir izleniyor .

➖ Düşüşte Olanlar

🚘 Tesla (TSLA) hisseleri, Guggenheim ve Deutsche Bank’ın elektrikli araç şirketinin hedef fiyatını düşürmesinin ardından değer kaybetti. Hedef fiyatlardaki bu düşüş, Tesla’nın beklenenden çok daha zayıf ilk çeyrek teslimat rakamları bildirmesinin ardından geldi.

💊 Ally Financial (ALLY) Morgan Stanley’nin şirketin notunu “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine düşürmesinden olumsuz etkilendi. Şirket hissesi, ekim başından bu yana 50%’den fazla yükseldi ve analist Richard Shane artık hissede “mevcut değerlemeye göre sınırlı yukarı yönlü potansiyel” gördüğünü söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha