Bültenler

Piyasa Öncesi: Faiz İndirimi Anlatısı Gücünü Koruyor

April 8, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi: Faiz İndirimi Anlatısı Gücünü Koruyor

2024’ün başında görülen güçlü rallinin ardından son haftalarda hafif bir geri çekilme yaşayan borsalar için yoğun bir hafta başlıyor. Güçlü dolar ve altın karşısında borsalar, bu hafta Fed’in faiz indirimlerine yönelik duruşuyla ilgili daha fazla ipucu için yoğun veri gündemini izleyecek. 

✍️ Enflasyon Yeniden Sahnede

30 hisseli Dow, geçen haftayı 2,3% ekside tamamlayarak, Mart 2024’ten bu yana en kötü haftalık performansını sergiledi. S&P 500 bu dönemde yaklaşık 1% gerileyerek ocak başından bu yana en büyük haftalık kaybını yaşadı. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq ise 0,8% düşerek beş hafta içinde dördüncü negatif haftasını yaşadı.

Ancak cuma günü beklenenden daha güçlü gelen istihdam verisinin ardından piyasa geçen haftayı olumlu bir konumda kapattı. Bordrolardaki şaşırtıcı artış, yatırımcılara daha uzun süre daha yüksek faiz oranları anlamına gelse bile, güçlü bir ekonominin kurumsal kazanç büyümesini desteklemeye devam edebileceği umudunu verdi.

Comerica Bank baş ekonomisti Bill Adams, “İşler ve ücretler sağlam bir şekilde artıyor ve toplam maaş bordroları enflasyonu geride bırakıyor, bu da Amerikalıların 2024’te harcama yapmasını ve ekonomiyi ileriye taşımasını sağlayacak.” yorumunu yapıyor.

Fed’in enflasyonla mücadelesinin ne kadar başarılı olduğu konusunda daha fazla netlik için yatırımcılar bu hafta açıklanacak olan mart ayı tüketici ve üretici fiyat endekslerini yakından izleyecek.

Dow Jones’un anketine katılan ekonomistler, çarşamba günü açıklanacak olan enflasyon rakamının şubat ayına göre 0,3% ve yıllık bazda 3,5% artmasını bekliyor.

Vital Knowledge kurucusu Adam Crisafulli bir notunda, “Fed güçlü istihdam artışlarından rahatsız görünmüyor. Enflasyon ise daha büyük bir sorun ve mart verilerinin (TÜFE, ÜFE, PCE) dezenflasyonist sürecin tekrar rayına oturduğunu göstermesi şart.” diyor. 

👀 Hisse Hareketleri

Piyasa Öncesi: Faiz İndirimi Anlatısı Gücünü Koruyor

➕ Yükselişe Geçenler

🚗 Tesla (TSLA) hisseleri, CEO Elon Musk’ın 8 Ağustos’ta uzun zamandır beklenen robot taksi tasarımını tanıtacağına ilişkin açıklamalarından destek alarak yükseldi. 

🕹️ BJ’s Wholesale (BJ), Goldman Sachs’tan aldığı güven oyunun ardından değer kazandı. Yatırım bankası, marketlerdeki hacim artışının geri dönüşü de dahil olmak üzere, bir dizi faktörün etkisiyle BJ’s’in kazançlarının artacağı beklentisiyle şirketin “NÖTR” notunu “AL” seviyesine taşıdı.

➖ Düşüşte Olanlar

✈️ Boeing (BA) bir kez daha incelemelerle meşgul. ABD Federal Havacılık İdaresi’nin Southwest Airlines tarafından işletilen bir 737-800 uçağının, uçuşun ortasında bir motor kaportasının uçaktan düşmesi ve bir kanat kanadına çarpması üzerine Denver Havalimanı’na geri dönmek zorunda kalması üzerine FAA şirkete yönelik soruşturma başlattı.

Piyasa Öncesi: Faiz İndirimi Anlatısı Gücünü Koruyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC