Bültenler

Piyasa Öncesi – Enflasyona Doğru

November 10, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi – Enflasyona Doğru

ABD Temsilciler Meclisi ve Kongre üyeliği için kıran kırana bir ara seçim rekabeti sürerken, ekim ayı tüketici enflasyon rakamlarının açıklanmasından bir gün önce, yani çarşamba günü hisseler keskin düşüşlerle ve neredeyse seansın en düşük seviyelerinden kapanış yaptı.

Dow Jones Piyasa Verileri’ne göre, son on yılda ABD’de yapılan her seçimin ertesi günü yaşanan alışılagelmiş yükselişin aksine, Dow ve S&P 500 en kötü seçim sonrası düşüşü sergiledi. Nasdaq’ın çarşamba günkü düşüşü, 2012 seçim gününde gerçekleşen 2,48%’lik düşüşün dejavusu niteliğinde.

FED’in son kez 75 baz puan faiz artırmasının ve piyasaya tekrar şahin mesajlar vermesinin ardından ilk enflasyon güncellemesi olan ekim ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) bugün açıklanacak.

Hareketli Sektörler

● 11 S&P 500 sektörünün tamamı kırmızı bölgede kaldı. Kamu hizmetleri (-0,8%) en az kayıp yaşayan sektör olurken, petrol fiyatlarındaki geri çekilmenin etkisiyle enerji sektörü (-4,9%) son sırada yer aldı.

Öne Çıkan Hisseler

● ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Musk’ın Twitter alım sürecinde finans sağlamak için yaklaşık 4 milyar dolarlık hisse sattığını ortaya çıkaran raporunun ardından 7% değer kaybeden Tesla, son iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

● Diğer hareketli hisseler: DWAC (-19,69%), MMTLP (-2,75%), AMC (-7,65%), DIS (-13,16%), MULN (-4,88%), HUDI (-33,31%) ve MACK (+212,75%)

Tadımlık Hisse Haberleri

Coinbase Global (COIN) tarafından verilen demeçte, “Güçlü bir sermaye pozisyonumuz var. Kamuya açık, denetlenmiş mali verilerimiz, herhangi bir likidite sorunumuz olmadığını teyit ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Stellantis (STLA), üretim kapasitesini iki katına çıkarmak ve “akıllı araç” platformu kurmak için Kenitra üretim tesisine 300 milyon euro üzerinde yatırım yapılacağını duyurdu.

● Wall Street Journal’ın haberine göre TSMC (TSM), Arizona fabrikasının büyütülmesi konusunu değerlendiriyor.

● MY Times’ın haberine göre Twitter (TWTR), ödeme işine girebilir.

XP (XP), repo yetkisini 1 milyar Brezilya reali artırıyor; bunun yanı sıra üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklıyor.

Piyasa Öncesi - Enflasyona Doğru

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı