Borsa Haberleri

Piyasa Öncesi – En İyi Ocak Ayı

February 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi – En İyi Ocak Ayı

Yatırımcılar, devam eden bilanço açıklamaları ve ekonomik verilerden kaynaklanan kısa süreli iniş çıkışları değerlendirip FED’in 2023 için ilk faiz oranı kararını beklerken, salı gününü keskin yükselişlerle kapatan ABD hisseleri yılın ilk ayında güçlü bir tablo çizdi.

Dow Jones Piyasa Verilerine göre Nasdaq Composite 2001’deki 12,2%’lik yükselişinden beri en iyi ocak ayı performansını kaydetti. S&P 500 ise 2019’dan bu yana en iyi yıl başlangıcını gerçekleştirdi.

Borsayı Hareket Ettirenler

● Çoğunlukla olumlu tepkiler alan son bilanço haberlerinin sindirilmesi  

● Bazı mega piyasa değerli hisselerdeki güçlenme 

● Düşen hazine getirileri ve zayıflayan dolar endeksi  

● FED’in faiz artırımlarına, yakın gelecekte ara verebileceğine dair düşüncelerin körüklediği geniş çaplı alım iştahı

Öne Çıkan Sektörler

● Güçlü: İsteğe Bağlı Tüketim Malları, İletişim Hizmetleri, Bilgi Teknolojileri, Malzeme

● Zayıf: —

Öne Çıkan Hisseler

● Piyasalardaki yükseliş eğilimi, bazı önemli şirketlerin dördüncü çeyrek bilançolarına yönelik olumlu tepkilerle de desteklendi. Bu kapsamda Exxon Mobil (XOM, +2,2%), UPS (UPS, +4,7%) ve International Paper (IP, +10,7%) öne çıkıyor.

● General Motors (GM, +8,4%) ve PulteGroup (PHM, +9,4%), Amazon (AMZN, +2,6%) ve Tesla (TSLA, +3,9%) bilançosunu açıklamasının ardından göze çarpan diğer isimler arasında. Bu hisselerdeki yükselişler, S&P 500 isteğe bağlı tüketim malları sektörünün (+2,2%) liderlik koltuğuna oturmasında itici güç oldu.

Piyasa Öncesi - En İyi Ocak Ayı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı