Bültenler

Piyasa Öncesi #194: Microsoft, United Airlines, General Motors

Piyasa Öncesi #194: Microsoft, United Airlines, General Motors
Google News Icon Takip Et

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

Piyasa Öncesi #194: Microsoft, United Airlines, General Motors
 • Dün güçlü gelen ekonomik veriler sonucunda borsalar günü düşüşle tamamladı.
 • Güçlü gelen ekonomik veriler, ABD ekonomisinin canlılığını koruduğunu gösterdi. Bu ise FED’in agresif politikalarını ekonomik durgunluk korkusu olmadan uygulayabileceğine dair umut verdi.
 • Bu politikalardan negatif etkilenen hisse senetleri ise günü değer kaybıyla tamamladı.
 • Kısaca, olumlu haberlerin olumsuz sonuçlarını yaşadığımız bir gün oldu.
 • Hangi veriler? İmalat endeksi beklentilerin üzerinde gelerek ekonominin üretim bölümüne yönelik canlılığı göstermiş oldu. İşsizlik verisi ise beklentilere paralel olarak gelerek işgücü piyasasına yönelik negatif bir tablo olmadığını gösterdi.
Piyasa Öncesi #194: Microsoft, United Airlines, General Motors

💎 Değerli Madenler

Altın, ABD’deki resesyon endişelerinin artmasıyla yükselişini sürdürdü. Güvenli liman olma özelliği nedeniyle resesyon ortamında altına olan ilgi de artacaktır. Öte yandan enflasyon endişeleri ve enflasyonla mücadele kapsamında gerçekleşen faiz artırımları faiz getirisi olmayan altını, dolar ve hazine tahvil getirileri karşısında güçsüz kılıyor. 

 • Enflasyon ve resesyona ilişkin görünümü anlayabilmek adına altın, yarın açıklanacak ABD Tarım Dışı İstihdam verisini bekliyor.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, Financial times’da yer alan Suudi Arabistan’ın petrol arzını artırabileceği yönündeki haberlerin ardından düştü. Petrol tarafında gözler bugün gerçekleşecek OPEC + toplantısına çevrildi.

 • OPEC üyelerinin Rusya’yı petrol anlaşmasının dışına çıkarmayı konuştuğuna yönelik söylemler toplantıya ilişkin ana merak konularından biri. Rusya’nın anlaşma dışına çıkarılması petrol arzına yönelik endişeleri körüklese de Suudi Arabistan’ın petrol arzını artırabileceği yönündeki haberler bu korkuyu dengeliyor.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Piyasa Öncesi #194: Microsoft, United Airlines, General Motors

Delta Air Lines (DAL)

 • Delta, daha yüksek yakıt maliyetlerine rağmen gelirin bu çeyrekte 2019 seviyelerine dönmesini bekliyor. Atlanta merkezli havayolu, yakıt ve diğer giderlerdeki yüksek maliyetlere rağmen ikinci çeyrek için marj görünümünü de yükseltti. Delta daha önce satışların pandemi öncesi seviyelerin 7% altında olacağını tahmin etmişti. Kaynak

 • Tüketiciler, pandemi sırasında gerçekleştirmek istedikleri seyahatleri iki yıl erteledikten sonra uçak biletleri için daha fazla para harcamaya istekli olduklarını gösterdiler.
Piyasa Öncesi #194: Microsoft, United Airlines, General Motors

General Motors (GM)

 • Artan emtia maliyetlerine rağmen, General Motors çarşamba günü 2023 Chevrolet Bolt elektrikli aracının fiyatını düşürdü ve muhtemelen onu ABD’de satılan en ucuz elektrikli araç konumuna getirdi. Kaynak

 • Detroit otomobil üreticisi, Bolt elektrikli aracını, 2022 model yılına göre 5.900 dolar düşüşle 26.595 dolarlık bir başlangıç ​​fiyatına indirdi. GM ayrıca daha büyük Bolt EUV’sinin fiyatını 28.195 dolardan başlayacak şekilde 6.300 dolar azalttı. 

 • Chevrolet sözcüsü Shad Balch bir e-postada, fiyat ayarlamasının elektrikli araç pazarında rekabetçi kalma çabası olduğunu ve üreticinin önerdiği perakende satış fiyatını müşteri için ortalama satış fiyatıyla “daha iyi hizaladığını” söyledi.
Piyasa Öncesi #194: Microsoft, United Airlines, General Motors

United Airlines (UAL)

 • United Airlines, pilot eğitim merkezini 100 milyon dolarlık genişletmeyi planlıyor. United ve diğer havayolları, seyahat talebi geri döndükçe pilot yarışına girdiler.  Şirket, bu yıl 2.000′den fazla pilot eklemeyi bekliyor. Geçen yıl şirket, Arizona’daki yeni uçuş okulu United Aviate Academy’de ilk öğrencilerine eğitim vermeye başladı. 2030 yılına kadar burada da 5 bin pilot yetiştirmeyi hedefliyor. Kaynak
Piyasa Öncesi #194: Microsoft, United Airlines, General Motors

Microsoft (MSFT)

 • Microsoft çarşamba günü, giriş seviyesi dizüstü bilgisayarının ilk revizyonu olan Surface Laptop Go 2 için ön sipariş almaya başladı. Kaynak

 • PC, Microsoft’un 2020′de piyasaya sürdüğü orijinal Surface Laptop Go’nun fiyatından 50 dolarlık bir artışla 599 dolardan başlıyor.

 • Teknoloji devi, en son mali yılda 5% gelir artışı sağlayan Surface serisindeki ürünleri güncellemeye yönelik artan yaklaşımına bağlı kalıyor.

🎯 Günün Analist Hedef Fiyat ve Tavsiyeleri

 Park Hotels and Resorts (PK)

 • Truist Securities, şirkete yönelik notunu “AL”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 22 dolar Kaynak

Danaher Corporation (DHR)

 • RBC Capital, şirkete yönelik notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 310 dolar Kaynak

 GoodRx Holdings (GDRX)

 • Baird, şirkete yönelik notunu “NÖTR”e indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 7 dolar Kaynak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı