Bültenler

Piyasa Öncesi #185: Bu Haftanın Önemli Gelişmeleri

May 23, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi #185: Bu Haftanın Önemli Gelişmeleri

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

Piyasa Öncesi #185: Bu Haftanın Önemli Gelişmeleri

Geçtiğimiz Hafta

 • Perakende (mağazacılık) sektörünün büyük isimleri beklentilerin altında kazanç açıklarken, 2022’ye yönelik beklentileri de oldukça karamsardı. Bu ise ekonominin sağlığına yönelik endişeleri doğurdu. 
 • Neden? Perakende sektöründeki kazançlar, yüksek enflasyonun ve faiz artırımlarının tüketicilerin harcama hacimlerine ve alışveriş taleplerine olan etkisini ilk elden gösterir. Bu hacim ve taleplerde gerçekleşen bir duraklama veya gerileme, ekonominin sağlığına yönelik olumsuz bir göstergedir. Resesyon, yani ekonomik durgunluk endişelerini artırır.
 • Nasıl etkiledi? Böylece borsalar perakendenin olumsuz havasıyla geçtiğimiz hafta düşüşe geçerken, S&P 500 de resmi olarak ayı piyasasına girmiş oldu.

Bu Hafta

 • Costco (COST), Best Buy (BBY), Dollar General (DG) ve Macy’s (M) ile perakende devlerinin kazanç sezonu bu hafta da devam ediyor. Geçtiğimiz haftaya paralel gelen sonuçlar, ekonominin üzerindeki olumsuz havayı pekiştirme potansiyeline sahip.
 • Bu haftanın bilanço açıklayacak şirketleri ise bir hayli önemli. Perakende devlerine ek olarak, Nvidia (NVDA), Zoom (ZM), XPeng (XPEV) ve Alibaba (BABA) bu hafta bilançolarını açıklayacak.
 • Diğer önemli gelişme ise FED cephesinden gelecek. Geçtiğimiz toplantısında faizleri artıran FED, bu toplantının notlarını paylaşacak. Faiz artırımının geleceğine, hızına ve büyüklüğüne yönelik söylemlerinin yanında bu artırımların ekonomiyi durgunluğa (resesyon) sürekleme ihtimali odak noktasında olacak.

Değerli Madenler

Altın, ocak ayından bu yana en büyük haftalık kaybını yaşayan dolar endeksindeki düşüş hareketinden faydalanarak haftaya yükselişle başladı.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, ABD akaryakıt piyasasındaki sıkılaşma endişeleri ile yükseliş gösterdi. Öte yandan, fiyatlamalarda İngiliz Financial Times’da yer alan OPEC+ haberi de etkili oldu.

 • Habere göre ABD’nin Rusya’yı izole etme planlarına karşı Suudi Arabistan, OPEC+ koalisyonunda Rusya’nın rolünü destekliyor. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman, FT’ye krallığın OPEC+ ile Rusya’yı da içeren bir anlaşma üzerinde çalışmayı ümit ettiğini söyledi. 

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Piyasa Öncesi #185: Bu Haftanın Önemli Gelişmeleri

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Piyasa Öncesi #185: Bu Haftanın Önemli Gelişmeleri

Broadcom (AVGO)

 • Konuya aşina olan kişilerin Reuters’a verdiği demece göre, yarı iletken şirketi  Broadcom, bulut hizmeti sağlayıcısı VMware’i satın almak için görüşmelerde bulunuyor. Kaynak
 • Kaynaklar, Broadcom ve VMware arasındaki müzakerelerin devam ettiğini ve anlaşma şartlarının henüz öğrenilemediğini belirtti. 
 • Satın alma, şirketin 18,9 milyar dolarlık CA Technologies’i ve 10,7 milyar dolarlık Symantec’in güvenlik bölümünü satın almasının ardından Broadcom’un işini yarı iletkenlerden kurumsal yazılımlara doğru çeşitlendirecek.
Piyasa Öncesi #185: Bu Haftanın Önemli Gelişmeleri

JP Morgan (JPM)

 • JPMorgan Chase, bugün üst yönetimin sunumlarının olacağı bir Yatırımcı Günü gerçekleştirecek. 
 • Morgan Stanley, JPM’nin teknoloji yatırımlarının neden anlamlı olduğunu ve yatırım getirisinin neden olumlu olacağını açıklamak için bugünkü yatırım gününü kullanmasını bekliyor.
 • Jefferies’in araştırma analisti Ken Usdin de JP Morgan için, “Yatırımcı günü, şimdiye kadar yapılan girişimleri daha ayrıntılı olarak detaylandırmaları için bir fırsat olacak” dedi. Kaynak
Piyasa Öncesi #185: Bu Haftanın Önemli Gelişmeleri

Zoom Video Communications (ZM) 

 • Zoom, mali 2023 ilk çeyrek sonuçlarını bugün piyasa kapanışının ardından yayımlayacak. Analistler şirketin 1,07 milyar gelirle birlikte hisse başına 0,87 dolar kâr açıklamasını bekliyor.
 • Video iletişim platformu, sokağa çıkma yasaklarının ve evden çalışma trendlerinin satışlarını ciddi oranda artırdığı salgın döneminde ciddi bir yükseliş gösterse de pandemi sürecinin etkilerinin azalması ile popülaritesini bir miktar kaybetti. Kaynak
 • Yine de Zoom dikkatleri çekmeye yönelik ürünler tanıtmaya devam ediyor. Şirket bu yıl, bulut bazlı yeni bir iletişim merkezi ürününü piyasaya tanıttı. Zoom aynı zamanda hibrit çalışma sistemine sahip organizasyonların toplantılarını kolaylaştırmayı hedefleyen teknolojiler de sunuyor.
 • Bu yıl 50%’nin üzerinde değer kaybeden ZM hissesi, cuma gününü 89,74 dolardan kapattı.

🎯 Analistlerin Hedef Fiyat Tahminleri

 Comerica (CMA)

 • Baird, şirkete yönelik notunu “NÖTR”den “YÜKSEK PERFORMANS”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 25 dolar Kaynak

 Hewlett-Packard Enterprise Company (HPE)

 • BofA Securities, şirkete yönelik notunu “AL”dan “NÖTR”e düşürdü. 
 • Hedef fiyatı: 16 dolar (Önceki: 19 dolar) Kaynak

 Wix.com (WIX)

 • Morgan Stanley, şirkete yönelik notunu “YÜKSEK AĞIRLIK”tan “EŞİT AĞIRLIK”a indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 85 dolar Kaynak

Piyasa Öncesi #185: Bu Haftanın Önemli Gelişmeleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı