Bültenler

Piyasa Öncesi #184: Çin’den Rekor Faiz İndirimi

May 20, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi #184: Çin’den Rekor Faiz İndirimi

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • ABD borsaları güncel hikayelerle düşüşüne devam ederken, S&P 500 ayı piyasası bölgesine bir adım daha yaklaşmış oldu.
 • Güncel hikaye: Rusya-Ukrayna savaşı, Çin ekonomisindeki yavaşlamanın tetiklediği küresel tedarik krizi, yavaşlayan perakende sektörü ve resesyon endişesi, yüksek enflasyon ve artan faiz oranları.
 • Ayı piyasası: 2021 zirvesinden bu yana 19% düşen S&P 500 endeksi, 20% düşüşe ulaştığı zaman resmi olarak “ayı piyasası” bölgesine girmiş olacak. Nasdaq şu an resmi olarak bu bölgede bulunuyor. 
 • Bugün Neden Yükseldi? Çin’den gelen ekonomiye destek hamlesi ABD vadelilerinin de yönünü yukarı çevirmesini sağladı. Çin, faiz oranlarını rekor seviyede indirerek 4,45% seviyesine çekti. Çin’in büyümesiyle ilgili büyük bankalardan gelen negatif yorumların ardından gelen rekor faiz indirimi ile Asya hisseleri değer kazanırken karar, ABD vadeli fiyatlamalarına da yansıdı.

Uzman Yorumu:  Wells Fargo CEO’su Charlie Scharf 

ABD ekonomisine yönelik durgunluk endişelerini dile getiren Charlie Scharf, “güçlü tüketim harcamaları sayesinde görünümün tamamen karamsar olmadığını, ancak kısa süreli ve çok derin olmayan bir daralma yaşanacağından hiç şüphesi olmadığını” söyledi. Kaynak

💎 Değerli Madenler

Altın, baskılanan dolar karşısında yukarı yönlü ivme kazanarak son beş haftadır ilk kez haftayı kazançla kapatmaya hazırlanıyor. Zayıf gelen ABD verileri ile tekrarlanan 50 baz puanlık faiz artırım söylemleri ise doları baskılayan başlıca etmenler olarak belirtilebilir.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, AB’nin Rus petrol ve doğalgazına olan bağlılığı azaltmak için 300 milyar euroluk yatırım yapacağı haberleri ve 5. günün ardından Şanghay’da karantina bölgesi dışında tespit edilen Covid-19 vakasının yarattığı endişeyle haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Piyasa Öncesi #184: Çin’den Rekor Faiz İndirimi

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Piyasa Öncesi #184: Çin’den Rekor Faiz İndirimi

Apple (AAPL)

 • Apple’ın yönetim kurulu, geçtiğimiz hafta karma gerçeklik kulaklığının önizlemesini yaptı ve bir sonraki büyük yeni ürün kategorisinin yakında piyasaya sürülebileceğini belirtti.

 • Bloomberg, cihazı karma gerçeklik başlığı olarak tanımlarken sanal gerçeklik başlığının içindeki yüksek çözünürlüklü ekranlara görüntü akışı sağlamak için dış kısmındaki kameraları kullanacağını söylüyor. Kulaklığın maliyetinin ne kadar tutacağı ve ne yapacağı konusunda ise hâlâ belirsizlik mevcut. Kaynak

 • 🧐 Rakipler ne durumda? Apple, karma gerçeklik kulaklığı çıkarmayı hedefleyen tek teknoloji devi değil. Geçen hafta, Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, doğrudan geçişli artırılmış gerçekliğe sahip olacak “Project Cambria” adlı bir sanal gerçeklik başlığının önizlemesini yaptı. Meta ayrıca şu anda Quest adında 300 dolarlık bir sanal gerçeklik kulaklığı da satıyor. Bu arada Google, geçen hafta yabancı dilleri gerçek zamanlı olarak çeviren bir akıllı gözlük prototipinin önizlemesini yaptı.
Piyasa Öncesi #184: Çin’den Rekor Faiz İndirimi

Lucid (LCID)

 • Lucid, ilk denizaşırı fabrikasını Suudi Arabistan’da kuracağını duyurdu.

 • Lüks otomobil üreticisi çarşamba günü yaptığı basın açıklamasında, üretim tesisinin yılda 155.000 araç üretebileceğini ve başlangıçta yerel pazara hizmet edeceğini söyledi. Araçlar daha sonra küresel pazarlara ihraç edilecek. Lucid’in Arizona’daki fabrikası ise yılda 350.000 adet üretebilir.

 • CEO gözünden: Peter Rawlinson haberle ilgili, “Bu, 2030′dan on yılın ortasına kadar yılda yarım milyon araba üretme planlarını hızlandırabileceğimiz anlamına geliyor” dedi. “Ve bu gerçekten önemli, çünkü gezegen bekleyemez.” ifadelerinin kullandı. Ayrıca Rawlinson, devam eden enerji krizinin “pilli elektrikli araçlara geçişi hızlandırdığını” söyledi ve “Artık talep katlanarak artıyor” diye de ekledi. Kaynak

 • Nasıl etkiledi? Geçtiğimiz gün Lucid hisseleri 11% yükselirken kapanış sonrasında da yükselişini sürdürdü.
Piyasa Öncesi #184: Çin’den Rekor Faiz İndirimi

Tesla (TSLA)

 • Tesla’nın CEO’su Elon Musk, perşembe günü yaptığı açıklamada, “Tesla 7 gün 24 saat aklımda” dedi ve yatırımcıların Twitter anlaşmasıyla ilgili endişelerini yatıştırmaya çalıştı. Kaynak

 • 🧐 Neler oluyor? Tesla hisseleri, milyarderin nisan ayı başlarında Twitter’ı satın almak istemesinin ve 44 milyar dolarlık Twitter anlaşmasını finanse etmeye yardımcı olmak için 8,5 milyar dolarlık Tesla hissesi satmasından bu yana değerinin üçte birini kaybetti.

 • Öte yandan, Çin tedbirleri kapsamında Tesla’nın üretiminin azalması ve geniş çapta takip edilen S&P sürdürülebilirlik endeksinden çıkarılması, hisselere büyük ölçüde zarar verdi. Tesla’nın önemli bir bireysel yatırımcısı olan Leo KoGuan, perşembe günü elektrikli otomobil üreticisini hisselerini geri almaya çağırdı.
Piyasa Öncesi #184: Çin’den Rekor Faiz İndirimi

Exxon Mobil (XOM)

 •  Kuzey Teksas doğalgaz mülklerini üretici BKV Corp’a 750 milyon dolara satmak için bir anlaşma imzaladığını söyledi. Kaynak

 • 🧐 Ne olmuştu? ABD’nin en büyük petrol üreticisi Exxon, üç yıl önce, borcunu ödemek ve daha düşük maliyetli petrol üretimine odaklanmak için geçen Aralık ayına kadar 15 milyar dolarlık varlık satma hedefini belirledi. Ancak pandemi sırasında satışlar durduğu için hedefinin yaklaşık yarısına ulaştı.

 • Kıdemli Başkan Yardımcısı Neil Chapman Mart ayında analistlere verdiği demeçte, petrol ve gaz fiyatlarındaki bu yılki toparlanmanın mülklerine yeniden ilgiyi beraberinde getirdiğini söyledi. 

 • Neden önemli? Kuzey Teksas varlık satışları, gelecekteki gaz fiyatlarına dayalı ek ödemeleri içerir ve bu da şirketin artan yakıt maliyetlerinden kâr etmesini sağlar. Anlaşmanın 30 Haziran’a kadar tamamlanması bekleniyor.

🎯 Analistlerin Hedef Fiyat Tahminleri

 Cisco Systems (CSCO)

 • KGI Securities, şirkete yönelik notunu “NÖTR”den “YÜKSEK PERFORMANS”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 56 dolar Kaynak

 Take-Two Interactive (TTWO)

 • CFRA, şirkete yönelik notunu “TUT”dan “AL”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 171 dolar (Önceki: 188 dolar) Kaynak

Under Armour (UAA)

 • Morgan Stanley, şirkete yönelik notunu “YÜKSEK AĞIRLIK”tan “EŞİT AĞIRLIK”a indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 11 dolar (Önceki: 14 dolar) Kaynak

Piyasa Öncesi #184: Çin’den Rekor Faiz İndirimi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı