Bültenler

Piyasa Öncesi #183: Perakende Sektörünün Çöküşü

May 19, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi #183: Perakende Sektörünün Çöküşü

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Son iki senenin en kötü günlerinden birini yaşayan borsalardaki asıl sorun, bu haftanın başında bültenlerimizde de bahsettiğimiz “perakende sektöründen” başka bir şey değildi.
 • Ne Oldu? Salı günü Walmart, dün de Target cephesinden beklentilerin altında gelirler ve 2022’ye dair getirilen negatif yorumlar, borsanın son kalesi olan perakende sektörünü de yıkınca, diğer tüm hisseler bu yıkımı takip etti.
 • Neden Önemli? Halkın tüketim ve harcama hacmini göstermesi açısından hem ekonomik canlılığı hem de tüketici güvenini temsil eden perakende sektöründe oluşan bu sarsıntılar, resesyon yani ekonomik durgunluk endişelerini tekrar gündeme getirdi.

Uzman Yorumu: Robert Pavlik, Dakota Wealth Management Üst Düzey Portföy Yöneticisi

“Açıkçası, borsada gördüğümüz bu baskılar, Walmart ve takiben Target’ın (yüksek enflasyonun oluşturduğu) fiyat baskılarını kabul etmesiyle geldi.

Bence borsada bulunan yatırımcılar artık yüksek enflasyonla ve bunun şirket kârlılığı noktalar getirdiği baskılardan artık daha da fazla endişe duymaya başlayacak.

Kaliteli şirketleri satın almak isteyebilecek biri olarak, fiyatlar muhtemelen düşmeye devam edecekken neden şimdi almaya başlayayım ki?”

💎 Değerli Madenler

Altın, Powell’ın şahin tondaki açıklamaları ile birlikte faizlerin artacağı endişesiyle faizsiz bir yatırım aracı olarak baskı görmeye devam ediyor. Dolar endeksi ve ABD tahvil faizindeki yükseliş de altın fiyatlarındaki aşağı yönlü baskıyı etkiliyor.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, ABD petrol piyasasının sıkılaşmasından ve Çin’in salgın önlemlerinin gevşetilme beklentilerinin yoğunlaşmasından kaynaklı yukarı yönlü fiyat hareketini sürdürüyor.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Piyasa Öncesi #183: Perakende Sektörünün Çöküşü

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Piyasa Öncesi #183: Perakende Sektörünün Çöküşü

Under Armour (UA)

 • Under Armour, CEO’su Patrik Frisk’in 1 Haziran’dan itibaren geçerli olmak üzere istifa edeceğini söyledi. Kaynak
 • Şirket, çarşamba günü yaptığı bir basın açıklamasında, geçici olarak mevcut COO Colin Browne’ın başkan ve CEO olarak görev yapacağını söyledi. Frisk’in 1 Eylül’e kadar Under Armour’da danışman olarak kalması bekleniyor.
 • Nasıl Etkiledi? Under Armour hisseleri, kapanışta 6,90% düşüş gösterdikten sonra kapanış sonrası işlemlerde de düşüşünü sürdürdü.
Piyasa Öncesi #183: Perakende Sektörünün Çöküşü

Bath &  Body Works (BBWI)

 • Bath & Body, ikinci çeyrek kazançlarının beklenenden daha düşük olacağını tahmin ettikten sonra şirketin hisse fiyatlarında düşüş gözlemlendi. Ancak Bath & Body, ilk çeyreğinde Wall Street tahminlerini üst ve alt satırlarda geçti. Şirket, 1,45 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 64 sent kazanç bildirdi. Analistler, 1,43 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 53 sent kazanç bekliyorlardı.
 • Bath & Body Works, bu yıl sadakat programını yenilemeye ve saç bakımı da dahil olmak üzere yeni bir ürün yelpazesini test etmeye yatırım yapacağını söyledi. Bu yatırımlar müşterilerden gelen talebi artırmaya yardımcı olurken, kısa vadede kârları da baskılayabilir. Kaynak
 • Nasıl Etkiledi? Bath & Body Works hisseleri bu yıl yaklaşık 39% düştü. Geçtiğimiz gün kapanışta ise hisseler 8,64% düştükten sonra kapanış sonrası işlemlerde de 6,15% düşüş yaşadı.
Piyasa Öncesi #183: Perakende Sektörünün Çöküşü

Cisco (CSCO)

 • Cisco, çeyreklik bilançosunda beklenenden daha kötü bir gelir tahmini yayınladı.
 • Öte yandan Cisco, yılın başlarında Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rusya ile bağlarını kesmeye başladı. Şirket çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya ve müttefiki Beyaz Rusya’daki işlerini durdurmanın, mali üçüncü çeyrekte yaklaşık 200 milyon dolarlık gelire mal olacağını söyledi. Şirketin tam yıl gelirinin, 2% ile 3% arasında bir büyümesini bekleniyor, önceki tahmin 5,5% ile 6,5% arasında bir büyümeye işaret ediyordu. Kaynak
 • Nasıl etkiledi? Geçtiğimiz gün 4,43% düşüşle kapanan Cisco hisseleri, kapanış sonrası işlemlerde 13%’e yakın düştü.
Piyasa Öncesi #183: Perakende Sektörünün Çöküşü

Target (TGT)

 • Target; çeyreklik bilançosunda, kârının tedarik zinciri sorunlarından, yüksek yakıt maliyetlerinden ve beklenenden düşük lüks mal satışlarından etkilendiğini açıklamasının ardından çarşamba günü sert bir düşüş yaşadı. Kaynak
 • Şirketin hisseleri yaklaşık 25% düştü ve 52 haftanın en düşük seviyesini gördü. Salı kapanışından sonra 99,82 milyar dolar olan piyasa değeri, çarşamba günü yaklaşık 75 milyar dolara düştü. 
 • CEO Brian Cornell,  “olağandışı yüksek maliyetler eşlik ettiği” için çeyreklik bilançodaki beklentileri tutturamadıklarını söyledi.
 • Target’ın çeyreklik bilançosu, salı günü gelen Walmart ve aynı gün gelen Lowe’s’un sonuçlarını takip ederken perakende sektöründe oluşan bu sarsıntılar, resesyon yani ekonomik durgunluk endişelerini tekrar gündeme getirdi.

🎯 Analistlerin Hedef Fiyat Tahminleri

 Penn Gaming (PENN)

 • Jefferies, şirkete yönelik notunu “TUT”dan “AL”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 49 dolar Kaynak

Monster Beverage (MNST)

 • Bernstein, şirkete yönelik notunu “SEKTÖR PERFORMANS”ından “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 110 dolar (Önceki: 100 dolar) Kaynak

Warby Parker (WRBY)

 • Goldman Sachs, şirkete yönelik notunu “AL”dan “NÖTR”e indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 18 dolar (Önceki: 34 dolar) Kaynak

Piyasa Öncesi #183: Perakende Sektörünün Çöküşü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı