Bültenler

Piyasa Öncesi #181: Google, Meta, Apple, Twitter

May 17, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi #181: Google, Meta, Apple, Twitter

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Geçtiğimiz hafta perşembe ve cuma günü gerçekleşen “rahatlama rallisinin” ardından gelen kâr satışları ve ekonomik görünüme yönelik endişelerle birlikte dün borsalar günü kırmızı kapattı.

 • Endişelerin ana kaynağı, ABD merkez bankası FED’in ülkeyi bir resesyona (ekonomik durgunluk) sürüklemeden enflasyonu kontrol altına alma becerisine yatırımcıların duyduğu şüpheden geliyor.

Uzman Yorumu: Hans Olsen, Fiduciary Trust Company Baş Yatırım Görevlisi

“Bizim açımızdan gördüğümüz bu piyasa oynaklığı, inatla yükselen enflasyon ortamında artan faiz oranlarını normalleştirmenin getirdiği riskin (hisse senetlerini) yeniden fiyatlandırmasının bir yansımasıdır.

Büyüme, enflasyon, COVID ve faiz oranları arasındaki rekabetin henüz başlarındayız.” Kaynak

💎 Değerli Madenler

Altın, geçtiğimiz gün son 3,5 ayın dip seviyelerini gördükten sonra bu sabah yükselişe geçti. Akşam saatlerinde FED başkanı Powell ve FED üyesi Mester’in konuşması, faiz kararına ilişkin söylemler içerebileceği ve dolardaki hareketlenmeyi etkileyebileceği için güvenli liman olarak bilinen ve faiz artırımlarından faizsiz bir yatırım aracı olarak olumsuz etkilenen altın için önemli olacaktır.

 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, en büyük ithalatçısı Çin’deki Covid-19 tedbirlerini yakından takip ediyor. Şanghay’da karantina bölgesi dışında sıfır vaka görülmesi Haziranda normal hayata geçileceği haberleri petrol fiyatlarındaki istikrarı destekliyor. 

Öte yandan bir süredir petrol fiyatlarını yukarı yönlü hareket ettiren, AB tarafından açıklanması beklenen Rusya’ya karşı petrol ambargosu konusunda uzlaşmaya varılamadı.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Piyasa Öncesi #181: Google, Meta, Apple, Twitter

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Piyasa Öncesi #181: Google, Meta, Apple, Twitter

Apple (AAPL), Google (GOOGL), Meta Platforms (FB)

 • 2008 yılında Amerika’da başlayan ve ardından tüm dünyaya yayılarak küresel bir finans krizini tetikleyen “Mortgage (ev kredisi) krizinin” kâhini, ünlü yatırımcı Michael Burry dün SEC’e bildirdiği 13F formu ile varlık yönetim şirketinin aldığı hisseleri duyurdu.

 • Dikkat çeken ilk nokta, hisse satın alımlarındaki en büyük pozisyonunun Apple’a açtığı kısa pozisyonu.

 • Burry’nin varlık yönetim şirketi Scion Capital’in büyüklüklerine göre aldığı hisseler ise şöyle:

 • Bristol-Myers (BMY), Booking (BKNG), Discovery (DISCK), Google (GOOGL), CIGNA (CI), Meta (FB), Ovintiv (OVV), Nexstar Media (NXST), Stellantis (STLA), Global Payments (GPN), Sportman’s Warehouse (SPWH)

 • Kısaca: Apple (AAPL) satıyor, Google (GOOGL) ve Meta (FB) alıyor. Kaynak
Piyasa Öncesi #181: Google, Meta, Apple, Twitter

Twitter (TWTR)

 • Twitter CEO’su Parag Agrawal, Elon Musk’a cevap verdi!

 • Twitter’daki spam hesaplarının sayısıyla ilgili endişeler nedeniyle Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık satın alma anlaşmasının geçici olarak askıya alındığını duyurmasının ardından şirketinin spam hesaplarıyla mücadele kabiliyetini özellikle vurguladı.

 • Parag Agrawal, her gün yarım milyondan fazla spam hesabı askıya aldıklarını ve her hafta spam olabileceğinden şüphelenilen milyonlarca hesabı kilitlediklerini belirtirken, son 4 çeyrekte sosyal medya platformundaki spam hesaplarına ilişkin dahili tahminlerin 5%’in oldukça altında olduğunu bildirdi. Ayrıca Musk ile de tahmin sürecine ilişkin genel bir değerlendirmeyi paylaştıklarını söyledi.

 • Agrawal’ın açıklamalarına Musk, 💩 emojisi ile geri döndü ve “Peki, reklamcılar paraları için ne aldıklarını nasıl biliyorlar? Bu, Twitter’ın finansal sağlığı için esastır.” ifadelerini kullandı. Kaynak

 • Nasıl etkiledi? Twitter hisseleri, geçtiğimiz gün 8,18% düşüş gösterdikten sonra kapanış sonrası işlemlerde bir miktar yükseldi.
Piyasa Öncesi #181: Google, Meta, Apple, Twitter

Uber (UBER)

 • Uber, kullanıcıların elektrikli araçlarda yolculuk talep etmelerini sağlayacak bir elektrikli araç hizmeti başlatıyor.

 • Los Angeles, San Francisco, San Diego ve Dubai’de çıkış yapan Uber Comfort Electric adlı hizmette Tesla ve Polestar’ın elektrikli araçları yer alıyor.

 • Uber ayrıca, elektrikli araç maliyet hesaplayıcısı ve elektrikli araç şarj cihazlarının nerede olduğunu gösteren bir harita da dahil olmak üzere, sürücüleri elektrikli araçlara geçmeye teşvik etmek için platformuna daha fazla özellik de ekliyor. Kaynak

 • Nasıl etkiledi? Uber hisseleri, geçtiğimiz gün 3,28% düşüşle kapandıktan sonra kapanış sonrası işlemlerde pozitife döndü.
Piyasa Öncesi #181: Google, Meta, Apple, Twitter

Exxon Mobil (XOM)

 • Equinor SA ve Exxon Mobil Brezilya kıyılarında 8 milyar dolarlık bir petrol operasyonlarını genişletmek için ilk adımları attı.
 • Şirket, Equinor’un 1 milyar varilden fazla petrol ile Norveç dışındaki en büyük projesi olan Bacalhau petrol sahasındaki gelecekteki üretimi artırmak istediklerini söyledi. Kaynak
 • Nasıl etkiledi? Geçtiğimiz gün kapanışta 2,35% yükselen Exxon hisseleri, kapanış sonrası işlemlerde de pozitif görünümü sürdürdü.

🎯 Analistlerin Hedef Fiyat Tahminleri

 SoFi (SOFI)

 • Raymond James, şirkete yönelik notunu “NÖTR”den “YÜKSEK AĞIRLIK”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 10 dolar (Önceki: 12 dolar) Kaynak

Alibaba (BABA)

 • JP Morgan, şirkete yönelik notunu “DÜŞÜK AĞIRLIK”tan “YÜKSEK AĞIRLIK”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 130 dolar (Önceki: 75 dolar) Kaynak

Figs (FIGS)

 • BofA Securities, şirkete yönelik notunu “AL”dan “NÖTR”e indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 12 dolar (Önceki: 32 dolar) Kaynak

Piyasa Öncesi #181: Google, Meta, Apple, Twitter

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı