Bültenler

Piyasa Öncesi #180: Haftanın Önemli Gelişmeleri Neler?

May 16, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi #180: Haftanın Önemli Gelişmeleri Neler?

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

Geçtiğimiz Hafta

Düşüş Sürüyor: Beklentilerin üzerinde açıklanan enflasyon verisi ile borsalar düşüşlerini sürdürürken, FED üyelerinin hafta boyunca gerçekleştirdikleri yumuşak söylemler negatif haberleri dengeledi. Böylece haftanın ilk 3 günü düşen borsalar, son iki gününde yükseliş göstererek haftayı yeşil kapattı.

 • Toplamda ise geçtiğimiz hafta Nasdaq borsası 2,80% düşerken, New York borsası ise 1,99% değer kaybetti.

Bu Hafta 

Perakende Sektörü: Perakende (mağazacılık) sektörü bu haftanın ana hikayesi olacak. Walmart (WMT), Target (TGT), Home Depot (HD), Lowe’s (LOW) ve Macy’s (M) olmak üzere sektörün büyük oyuncularının tamamı bu hafta çeyreklik bilançolarını açıklayacak.

Buna ek olarak, salı günü TSİ 15.30’da ABD’deki perakende satışlarındaki artış/azalış verileri açıklanacak. 

 • Nasıl okunmalı? Artış yaşanması hem ekonominin canlılığına hem de perakende şirketlerinin gelirlerine yönelik pozitif yönde bir fikir sağlayacağı için olumlu yorumlanacak. 

FED: Salı günü TSİ 21.00’de FED başkanı Powell, Wall Street Journal’ın konferansında konuşacak. Konuşma maddeleri ile borsaların seyri değişebileceği için yatırımcılar yakından takip edecek.

 • Beklenti? Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleşecek yarım puanlık (0,5%) bir faiz artışından bahsetmesi bekleniyor. Kaynak

Uzman Yorumu: Fawad Razaqzada, City Index Piyasa Analisti

“Tekrar tekrar gördüğümüz gibi; yatırımcılar, yükselen faiz oranları, düşük büyüme ve yüksek enflasyon gibi aşağı yönlü bir makro geri düşüşün ortasında borsada gerçekleşen yükselişleri kâr satışları olarak değerlendiriyor. 

Böylece hisse senetleri de herhangi bir toparlanma girişimini sürdürebilmekte zorlanıyor.” Kaynak

💎 Değerli Madenler

Altın, güçlenmeye devam eden dolar endeksi ile birlikte şubat ayının başından bu yana aşağı yönlü baskı görmeyi sürdürüyor. Riskli varlıklardan kaçışla birlikte bir süredir yıldızı parlayan dolar endeksindeki yükseliş beklentileri ile altın fiyatları haftaya yatay bir başlangıç yaptı.

 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, Çin’de açıklanan sanayi üretimi ve perakende satışlardaki sert daralma ile birlikte aşağı yönlü hareket etti.

 • Çin, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olması nedeniyle ülkede görülen daralma sinyalleri petrol fiyatlarını da negatif etkiledi. Nisan ayında sanayi üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,9% gerilerken perakende satışları ise aynı dönemde 11,1% düştü. 
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

Buğday,  ABD Tarım Bakanlığı tarafından açıklanan hasat tahminlerinin beklentilerin altında kalmasıyla yükselirken Hindistan’ın buğday ihracatını yasaklama kararı almasının ardından fiyatlardaki yükseliş desteklendi. Son artışla buğday fiyatlarında yılbaşından bu yana 60%’lık artış kaydedildi.

 • Neyi etkiler? Gıda şirketi hisseleri, tarım fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Piyasa Öncesi #180: Haftanın Önemli Gelişmeleri Neler?

📈 Öne Çıkan Hisseler

Piyasa Öncesi #180: Haftanın Önemli Gelişmeleri Neler?

Ford Motor (F)

Piyasa Öncesi #180: Haftanın Önemli Gelişmeleri Neler?

Ryanair (RYAAY)

 • Ryanair, bu sabah yıllık 369 milyon dolar zarar açıkladı.
 • Hava trafik düzenleyicisi Eurocontrol’e göre diğer tüm Avrupa havayollarından daha fazla uçuş gerçekleştiren İrlandalı havayolu, trafiğini bir yıl önceki 97 milyondan ve COVID-19 öncesi rekor olan 149 milyondan bu yıl 165 milyon yolcuya çıkarmayı planladığını söyledi. Kaynak
Piyasa Öncesi #180: Haftanın Önemli Gelişmeleri Neler?

Tesla (TSLA)

 • Tesla, Şanghay tesisindeki üretimini 16 Mayıs’tan itibaren günde 2.600 araca çıkarmayı hedeflemişti. Ancak daha sonra bir notta, Şanghay’daki tesisi için mevcut hafta için günlük yaklaşık 1.200 birim üretimle tek vardiyaya bağlı kalmayı planladığı belirtildi. Güncel bir notta ise 23 Mayıs’tan itibaren üretimi günde 2.600 birime çıkarmayı hedefleyeceğini söyledi. Kaynak
Piyasa Öncesi #180: Haftanın Önemli Gelişmeleri Neler?

Walmart (WMT)

 • ABD’deki en büyük perakendeci olan Walmart’ın salı günü borsalar açılmadan önce sonuçlarını yayınlaması bekleniyor. 
 • Bloomberg konsensüs tahminlerine göre, şirketin, gelirinin yıllık bazda 1% artışla 139,2 milyar dolar ve hisse başına kârının 1,48 dolar açıklanması bekleniyor.
 • Faaliyet kârında yaklaşık 3%’lük bir büyüme beklenirken, e-ticaret satışlarındaki büyümenin geçen seneki 37%’ye oranla (normalleşme ile birlikte artan fiziksel mağaza ziyaretleri yüzünden) 1,9%’da kalması bekleniyor. Kaynak
 • WMT: S&P 500 yılbaşından bu yana 16% değer kaybederken, Walmart 2,3% değer kazandı.

🎯 Analistlerin Hedef Fiyat Tahminleri

 Duolingo (DUOL)

 • Raymond James, şirkete yönelik notunu “SEKTÖR PERFORMANSI”ndan “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 98 dolar Kaynak

United Parcel Service (UPS)

 • JP Morgan, şirkete yönelik notunu “YÜKSEK AĞIRLIK”tan “NÖTR”e indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 202 dolar (Önceki: 229 dolar) Kaynak

KB Home (KBH)

 • Wolfe Research, şirkete yönelik notunu “DÜŞÜK PERFORMANSA”a indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 28 dolar Kaynak

Piyasa Öncesi #180: Haftanın Önemli Gelişmeleri Neler?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı