Bültenler

Piyasa Öncesi #178: Rivian, Beyond Meat, Google

May 12, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi #178: Rivian, Beyond Meat, Google

🦅 Güncel Vadeli Borsa Değerleri
*12 Mayıs 12.40 itibarıyla
S&P 500
-1,65%
3.935
Nasdaq
-3,18%
11.364
Dow Jones
-1,02%
31.834
BIST100
-2,86%
2.384
Dolar/TL
+0,48%
15,391

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Dün beklentilerin üzerinde açıklanan nisan ayı enflasyon verisinin ardından borsalar düşüşlerini hızlandırırken, enflasyon da aylık bazda yükselişini sürdürdü.
 • Yıllık olarak ise 8,5% seviyesinden beklentilerin (8,1%) üstünde bir seviye olan 8,3%’e geriledi.
 • Enflasyon hakkında daha detaylı bilgi ve piyasalara dair etkisi için bu içeriğimize göz atabilirsin.

Uzman Yorumu: Quincy Krosby, LPL Financial Baş Sermaye Stratejisti

“Borsaları desteklemek için yeterince olumlu bir sürpriz gerçekleşmedi.

Piyasalar ise hâlâ FED’in enflasyonu erkenden dizginleyip dizginleyemeyeceğini anlamaya çalışıyor.” Kaynak

Değerli Madenler

Altın, 40 yılın zirvesinden gerileyen enflasyon verisi sonrasında ilk tepki olarak gerilese de sonrasında 1.850 dolar seviyelerine yükseldi. 

 • Zirveden gerileyen enflasyon verisi, bir sonraki toplantıda FED tarafından enflasyonla mücadele kapsamında planlanan faiz artışındaki şahin beklentileri de azalttı. Bu da faiz getirisi olmayan altın fiyatları üstündeki baskıyı bir miktar rahatlattı.
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, Çin’deki vaka sayılarında hafta ortasında görülen gerileme ile birlikte yönünü tersine çevirerek aşağı yönlü hareket ediyor.

 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

📊 ABD Açılış Öncesi İşlemleri 

🦅 En yüksek hacimli S&P 500 hisseleri
*12 Mayıs 12.40 itibarıyla
Apple (AAPL)
-5,18%
$146,5
Advanced Micro Devices (AMD)
-0,91%
$87,9
Nvidia (NVDA)
-5,48%
$166,3

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Piyasa Öncesi #178: Rivian, Beyond Meat, Google

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Piyasa Öncesi #178: Rivian, Beyond Meat, Google

Alphabet (GOOGL)

 • Google, Çarşamba günkü I/O geliştirici konferansı sırasında, uzun zamandır beklenen Pixel Watch, Pixel 6A telefonu ve kulaklıkları da dahil olmak üzere birkaç yeni ürününü duyurdu. Ayrıca, bu sonbaharda çıkacak olan amiral gemisi Pixel 7 telefonunu da tanıttı ve yeni bir tablet üzerinde çalıştığını söyledi.
 • Donanım, Google’ın ana işi olmasa da yeni ürünleri piyasaya sürmeye devam ettikçe bu durum değişiyor gibi gözüküyor. Google, geçtiğimiz çeyrekte 61,24 milyar dolar reklam geliri elde ederken, donanım satışları, uygulamalar ve reklam dışı geliri içeren “diğer gelir” segmenti 8,16 milyar dolar elde etti. Ancak bu gelir, bir önceki çeyrekteki 6,67 milyar dolar seviyesinden 8,16 milyar dolar seviyesine yükseldi ve CEO Sundar Pichai, Pixel akıllı telefonun arz kısıtlamalarına rağmen tüm zamanların satış rekorunu kırdığını söyledi. Kaynak
 • Nasıl Etkiledi? Alphabet hisseleri, geçtiğimiz günü 0,68% düşüşle tamamlarken kapanış sonrası işlemlerde 0,48% yükseliş gösterdi.
Piyasa Öncesi #178: Rivian, Beyond Meat, Google

Disney (DIS)

 • Disney, çarşamba günü abone sayısı artışının beklenenden yüksek olduğunu bildirdi. Ancak, Covid’in Asya’daki tema parkları üzerindeki etkisini sürdürdüğü konusunda da uyardı.
 • Disney’in parkları, deneyimleri ve ürünleri segmenti, önceki yılın aynı dönemine kıyasla çeyrekte iki katından fazla gelir elde ederek 6.7 milyar dolara ulaştı. Şirket, büyümenin artan katılım, otel rezervasyonları ve yolcu gemisi seferlerinin yanı sıra daha yüksek bilet fiyatları ile yiyecek, içecek ve mallara yapılan yüksek harcamalardan kaynaklandığını söyledi. Kaynak
 • Nasıl Etkiledi? Disney hisseleri geçtiğimiz gün 2,49% düşüşle kapandıktan sonra kapanış sonrası işlemlerde de 3,24% düşüş gösterdi.
Piyasa Öncesi #178: Rivian, Beyond Meat, Google

Beyond Meat (BYND)

 • Beyond Meat, çarşamba günü, yeni bitki kökenli ürününün piyasaya sürülmesinin marjlar üzerinde ağır bir baskı oluşturması nedeniyle ilk çeyrek için beklenenden daha büyük bir kayıp bildirdi. Kaynak
 • Nasıl Etkiledi? Beyond Meat hissesi, çarşamba günü, şirketin kazanç raporu öncesinde 13,8% düşüşle kapattıktan sonra kapanış sonrası işlemlerde de 21,3% düşüş gösterdi.
Piyasa Öncesi #178: Rivian, Beyond Meat, Google

Grocery Outlet (GO)

 • Dün, bu senenin ilk çeyrek bilançosunu açıklayan şirket, beklentilerin üzerinde açıkladığı satış ve kâr rakamlarının ardından günü sert yükselişle tamamladı.
 • İndirim perakendecisi olan şirket, yıllık bazda net satışlarını 10,5% artırarak 831 milyon dolara çıkarttı. Kârı ise yıllık bazda 8,2% yükselişle 250,9 milyon dolara sıçradı.
 • İlk çeyrek içerisinde 29 yeni mağaza açarken, 1 mağazasını da kapattı. Böylece toplam mağaza adedi 418’e ulaşmış oldu. Bir sonraki çeyrekte şirket, 7 adet yeni mağaza daha açmayı planladığını söyledi. Kaynak
 • Nasıl etkiledi? Açıklanan bilanço sonrasında hisseleri 15%’e yakın yükselen GO, son 3 ay içerisinde de 34% yükseliş gösterdi. 
Piyasa Öncesi #178: Rivian, Beyond Meat, Google

Rivian (RIVN)

 • Rivian’ın geçtiğimiz gün açıkladığı gelir raporundaki ilk çeyrek kaybı, Wall Street’in beklentilerinden biraz daha azdı.
 • Rivian, Mart ayındaki fiyat artışından bu yana 10.000′den fazla yeni sipariş dahil olmak üzere şu anda 90.000′den fazla ön siparişe sahip. Şirket, üretimi artırmaya devam ederken bu yıl hâlâ 25.000 araç üretmeyi beklediğini de doğruladı. Kaynak
 • Nasıl Etkiledi? Rivian hisseleri, geçtiğimiz günü 9,61% düşüşle kapatırken kapanış sonrası işlemlerde şirket hisseleri 5,58% yükseliş gösterdi.

🎯 Analistlerin Hedef Fiyat Tahminleri

Rackspace (RXT)

 • Raymond James, şirkete yönelik notunu “SEKTÖR PERFORMANSI”ndan “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 12 dolar Kaynak

Peloton (PTON)

 • Stifel, şirkete yönelik notunu “AL”dan “TUT”a indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 14 dolar (Önceki: 45 dolar) Kaynak

Unity Software (U)

 • Daiwa Securities, şirkete yönelik notunu “YÜKSEK PERFORMANS”tan “NÖTR”e indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 34 dolar (Önceki: 110 dolar) Kaynak

💰 Haftanın Bilançoları

Piyasa Öncesi #178: Rivian, Beyond Meat, Google

🌎 Büyük Resim

Piyasa Öncesi #178: Rivian, Beyond Meat, Google

Piyasa Öncesi #178: Rivian, Beyond Meat, Google

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı