Bültenler

Piyasa Öncesi #177: Coinbase, Roblox, Enflasyon Verisi

May 11, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi #177: Coinbase, Roblox, Enflasyon Verisi

🦅 Güncel Vadeli Borsa Değerleri
*11 Mayıs 12.30 itibarıyla
S&P 500
+1,16%
4.044
Nasdaq
+1,36%
12.506
Dow Jones
+0,94%
32.451
BIST100
-0,24%
2.484
Dolar/TL
+0,44%
15,314

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Herkesin büyük bir heyecanla beklediği enflasyon verisi yaklaşırken, FED yetkililerinin ağzından çıkan umut dolu her cümle de altın değeri taşıyor.
 • Dün borsalar ilk saatlerde karışık bir seyir izlerken, FED yetkilisi Waller’ın yaptığı umut dolu konuşma, borsaların son saatlerde yükselişle günü tamamlamasını sağladı.
 • Waller, FED’in ani ve sert darbeler uygulamayacağını, bunun bir “Şok ve Dehşet” operasyonu olmadığını söyledi.
 • Ek olarak enflasyonun gereğinden yüksek olduğunu ve eski hatalar tekrarlanmayacak şekilde yüksek enflasyonun indirileceğini belirtti. Kaynak
 • Gözler nerede? Bugün TSİ 15.30’da açıklanacak ABD nisan ayı enflasyon verisinde. Beklentiler aylık bazda 0,2% yükselmesi ve yıllık bazda 8,5%’ten 8,2%’ye düşmesi yönünde.  

Uzman Yorumu: Goldman Sachs Küresel Sermaye Stratejisti Peter Oppenheimer, 

Piyasalarda hala aşağı yönlü riskler olmasına rağmen hisse senetlerinin orta ve uzun vadeli alıcılar için cazip görünmeye başladığını dile getirerek dipten alım çağrısı yaptı. Kaynak

Değerli Madenler

Altın, ABD enflasyon verisi öncesi yükselen doların etkisiyle baskı altında kalarak üç ayın en düşük seviyelerini test etti. Yatırımcılar bugün açıklanacak ABD enflasyon verisinde sıkılaşmanın hızına dair ipuçları arayacaklar. 

 • Önceki ay 40 yılın zirvelerine ulaşan ABD enflasyonundaki bu ay gerçekleşecek olası bii artış önümüzdeki süreçte enflasyonla mücadele kapsamında faizlerin yükselmesine de sebep olabilir. Öte yandan veri öncesi gündeme gelen yüksek enflasyon ve artan faiz beklentileri, faiz getirisi olan doları yükseltirken faiz getirisi olmayan altının üstündeki baskıyı artırıyor.
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, Çin’de azalan vakaların etkisiyle yukarı yönlü hareket etti. Vaka sayıları ile gündemde olan Şangay’da salı günü vaka sayılarında 50%’yi aşan düşüş yaşandı. Kaynak

 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

📊 ABD Açılış Öncesi İşlemleri 

🦅 En yüksek hacimli S&P 500 hisseleri
*11 Mayıs 12.30 itibarıyla
Apple (AAPL)
+1,21%
$156,3
Nvidia (NVDA)
+1,99%
$179,4
Tesla (TSLA)
+1,68%
$813,4

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Piyasa Öncesi #177: Coinbase, Roblox, Enflasyon Verisi

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Piyasa Öncesi #177: Coinbase, Roblox, Enflasyon Verisi

Pfizer (PFE)

 • Pfizer, migren için ilaçlar geliştiren ABD’li Biohaven Pharmaceutical’ı 11,6 milyar dolara satın almak üzere anlaşmaya vardığını duyurdu. 
 • Anlaşma, ilaç üreticisinin bazı kanser ilaçları için patent kayıplarından önce portföyünü güçlendirmek için 2016′dan beri yaptığı en büyük anlaşma.
 • Covid-19 ilaçlarıyla elde ettiği başarının ardından yaklaşık 32 milyar dolarlık nakit parası bulunan Pfizer, süresi dolmak üzere olan kan inceltici Eliquis gibi en çok satan ilaçları için de patent olarak tedaviler eklemek istiyor. Kaynak
 • Nasıl Etkiledi? Pfizer hisseleri, geçtiğimiz gün 1,75% yükselişle kapandıktan sonra kapanış sonrası işlemlerde de pozitif görünümü sürdürdü.

Piyasa Öncesi #177: Coinbase, Roblox, Enflasyon Verisi

Coinbase Global (COIN)

 • Coinbase, salı günü analistlerin gelir tahminlerini tutturamayan ilk çeyrek kazançlarını bildirdi. Sonuçlar, kripto pazarında büyük satışların yaşandığı bir sürecin ortasında geldi. 
 • Genel olarak, Coinbase’deki kullanım dördüncü çeyreğe göre azaldı. Perakende aylık işlem kullanıcıları, dördüncü çeyrekteki 11,4 milyondan 9,2 milyona düşerken, toplam işlem hacmi dördüncü çeyrekteki 547 milyar dolardan 309 milyar dolara düştü. Gelir bir yıl öncesine göre 27% düştü ve aynı zamanda ilk çeyrekte 430 milyon dolar net zarar bildirdi.
 • Beklentiler: Ancak Coinbase, uzun vadeli beklentileri konusunda endişeli görünmüyor. Şirket. hissedarlara, kripto para birimi fiyat hareketlerinin değişken doğası nedeniyle hisse senetlerinin uzun vadeli bir yatırım olarak düşünülmesi gerektiğini hatırlattı. Kaynak
 • Nasıl etkiledi? Coinbase hisseleri geçtiğimiz günü 12,60% düşüşle kapattıktan sonra kapanış sonrası işlemlerde de 15,67% düşüş gösterdi.
Piyasa Öncesi #177: Coinbase, Roblox, Enflasyon Verisi

Roblox (RBLX)

 • Roblox, çeyrekte analistlerin beklediğinden daha az kullanıcı kazanımı bildirdi ve rezervasyonlar bir yıl öncesine göre düştü. Ayrıca Robux sanal para biriminin satın alınmasından gelir elde eden şirket, bu yıl teknoloji endüstrisinin geri kalanıyla birlikte zarar gördü.
 • Roblox, okulları ve ofisleri kapatan pandemi sırasında rezervasyonların 200%′ün üzerine çıktığını görmüştü. Bu çeyrekte rezervasyonlar 3% azaldı, bu da Roblox’un işinin, pandemi sürecinin bitmesinden olumsuz etkilendiğini gösteriyor. 
 • Şirket, ilk çeyrekte bir önceki yıla göre 28% artışla analist tahminlerinin altında kalarak, 54,1 milyon günlük ortalama aktif kullanıcı bildirdi. Şirket, kullanıcıların 22% artışla Roblox’ta 11,8 milyar saat harcadıklarını söyledi. Kaynak
 • Nasıl etkilendi? Roblox geçtiğimiz gün 5,77% düşüşle kapandıktan sonra kapanış sonrası işlemlerde de 4,14% düşüş gösterdi.
Piyasa Öncesi #177: Coinbase, Roblox, Enflasyon Verisi

Unity Software (U)

 • Unity’nin hisse senedi fiyatı, şirketin analist beklentilerini karşılayan ancak görünümün altında kalan kazanç bildirmesinin ardından mesai sonrası işlemlerde 27% düştü.
 • Unity, 320,1 milyon dolarlık satışlarda hisse başına (düzeltilmiş) 8 sent zarar bildirdi. Bu rakamlar kayıpla ilgili beklentileri karşılasa da satışlarda biraz yetersiz kaldı. Unity, ikinci çeyrek satışlarının 290 milyon ile 295 milyon dolar olacağını ve 360,97 milyon dolarlık tahminlerin oldukça altında olacağını söyledi.
 • Şirket ayrıca, tam yıl gelir hedefini daha önceki 1,48 – 1,50 milyar dolardan 1.35 milyar dolar ile 1.425 milyar dolar arasına indireceğini söyledi. Kaynak

🎯 Analistlerin Hedef Fiyat Tahminleri

Affirm (AFRM)

 • Stephens, şirkete yönelik notunu “EŞİT AĞIRLIK”tan “NÖTR”e indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 17 dolar (Önceki: 51 dolar) Kaynak

Palantir (PLTR)

 • RBC Capital, şirkete yönelik notunu “SEKTÖRE PARALEL PERFORMANS”tan “DÜŞÜK PERFORMANS”a indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 6 dolar (Önceki: 12 dolar) Kaynak

Upstart (UPST)

 • Piper Sandler, şirkete yönelik notunu “YÜKSEK AĞIRLIK”tan “NÖTR”e indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 44 dolar (Önceki: 230 dolar) Kaynak

💰 Haftanın Bilançoları

Piyasa Öncesi #177: Coinbase, Roblox, Enflasyon Verisi

🌎 Büyük Resim

Piyasa Öncesi #177: Coinbase, Roblox, Enflasyon Verisi

Piyasa Öncesi #177: Coinbase, Roblox, Enflasyon Verisi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı