Bültenler

Piyasa Belirsizliğiyle Borsalar Yatay Açıldı

October 19, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Belirsizliğiyle Borsalar Yatay Açıldı

Wall Street’in Hazine tahvili getirilerindeki artışı izlediği ve FED Başkanı Jerome Powell’ın yorumlarını beklediği perşembe gününe borsalar hafif artışla başladı.  

Bugün açılışta; Dow Jones 0,05%, S&P 500 0,10% ve Nasdaq 0,17% yükseldi. 

📍 Ne Oldu?

Yatırımcılar, faiz oranlarının izleyeceği yol hakkında fikir edinmek için Powell’ın akşama doğru yapacağı konuşmayı bekliyor. Enflasyon rakamları iyileşme sinyalleri verse de, Hazine tahvili getirilerinin tırmanmaya devam etmesi, merkez bankasının para politikasında nasıl bir yol izleyeceğine dair soru işaretleri oluşturdu.

Gösterge niteliğindeki 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi 4,983% seviyesine yükselerek 5% seviyesine yaklaştı. Getiri, en son 2007 yılında 5% seviyesini aşmıştı.

Öte yandan haftalık işsizlik başvurularının 200 binin altında gelmesi, yüksek faiz oranlarına rağmen ekonomideki gücün devam ettiğinin bir başka işareti oldu.

Yatırımcılar ayrıca son bilançoları sindirmeye devam etti. Elektrikli araç devi Tesla (TSLA), üçüncü çeyrekte kâr ve gelir kapsamında analist beklentilerini kaçırmasının ardından 8%’e yakın değer kaybetti. CEO Elon Musk ayrıca, şirketin Cybertruck’ının üretime başladıktan bir yıldan fazla bir süre sonra fazla pozitif nakit akışı üretmeyeceği konusunda uyardı.

Bu arada Netflix (NFLX) hisseleri, yayın devinin tahminleri aşan üçüncü çeyrek rakamları sonrası 15% artış gösterdi. Şirket, bu dönemde reklamlı aboneliklerinden destek aldı.

👀 Ne Dediler? 

ING, yatırımcıların “FED’in işinin bir kısmını yapan daha uzun faiz oranlarının sert yükselişine işaret eden son zamanlardaki daha ılımlı tonlardan bazılarına uyup uymadığına” bakacağını söyledi ve “Yine de iletişimde köklü bir değişikliğe duyulan ihtiyaç sınırlı görünüyor.” yorumunu yaptı. 

📊 Hisse Hareketleri

Peloton Interactive (PTON) hisseleri, Bank of America’nın şirketin notunu “SEKTÖR ALTI PERFORMANS” seviyesine düşürmesinin ardından 3%’e yakın değer kaybetti. 

AT&T (T) analist beklentilerini aşan üçüncü çeyrek rakamlarının ardından 7% yükseldi. AT&T, analistlerin 30,19 milyar dolarlık gelirden elde edilen 0,62 dolarlık hisse başına kârın üzerinde, 30,4 milyar dolar gelir ve 0,64 dolar hisse başına kâr açıkladı. 

Piyasa Belirsizliğiyle Borsalar Yatay Açıldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha