Borsa Haberleri

Pinterest Beklentiyi Karşılayamadı, Zayıf Tahminler Açıkladı

February 9, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Pinterest Beklentiyi Karşılayamadı, Zayıf Tahminler Açıkladı

Sosyal medya platformu Pinterest (PINS), dördüncü çeyrek sonuçlarında ve ileriye dönük tahminlerinde yatırımcıları memnun edemedi ancak Google (GOOG) ile açıkladığı yeni işbirliğiyle hissesindeki kayıplarından toparlandı. 

Şirket, aralık ayında sona eren üç aylık dönemde 981 milyon dolar gelir üzerinden 0,53 dolar düzeltilmiş hisse başına kâr elde etti. Gelirler, yıllık bazda 12% artış gösterse de analistlerin 991 milyon dolarlık beklentisinin altında kaldı.

Öte yandan şirketin net kârı, bir yıl önceki 17,59 milyon dolardan 2023’ün son çeyreğinde 201 milyon dolara yükseldi. 

Bu dönemde Pinterest’in aylık aktif kullanıcı sayısı, yıllık bazda 11% artışla 498 milyona yükselerek 487 milyonluk konsensüsün üzerinde geldi. Öte yandan şirketin küresel kullanıcı başına ortalama geliri, 2,05 dolarlık analist tahminin altında, 2 dolar oldu. 

Pinterest, ilk çeyrek gelirinin 690 milyon ile 705 milyon dolar aralığında gelmesini beklediğini ve bunun da yıllık bazda 15% ile 17%’lik bir büyümeye denk geldiğini söyledi. Bu aralığın ortalaması olan 697,5 milyon dolar, 703 milyon dolarlık konsensüsün oldukça altında kaldı. 

Bilanço açıklamasının ardından hisse, piyasa kapanışı sonrasında 28% değer kaybetti ancak Pinterest CEO’su Bill Ready’nin Google ile açıkladığı yeni işbirliği sonrası söz konusu düşüş hafifledi ve 10% oldu.

Ready, Google entegrasyonunun Pinterest’in Amazon (AMZN) ile üçüncü taraf reklamlarına odaklanan ortaklığına benzediğini söyledi. Pinterest, Amazon ortaklığını şirketin genel satışlarını artırmanın ve kullanıcıların uygulamada gördükleri ürünleri satın almalarını kolaylaştırmanın ana yolu olarak sunuyor.

2022’de Pinterest’e katılmadan önce Google’ın ticaret ve ödemeler işinin başkanlığını yürüten Ready, şirketin yeni ortaklığın “ABD dışındaki pazarlardan daha iyi para kazanmasına” yardımcı olma potansiyeli konusunda oldukça heyecanlı olduğunu söyledi.

Ready, Google entegrasyonunun “birkaç hafta önce hayata geçtiğini ve üçüncü taraf reklam talebini artırmaya yardımcı olduğunu” söyledi. CEO, bunun Pinterest’in dördüncü çeyreği için önemli bir gelir katkısı olmadığını ancak “ilk çeyrekte ve ileriye dönük olarak” yardımcı olabileceğini söyledi.

⚖️ Pazar Eşitsizliği

Şirketin bilançosu, Meta (META), Alphabet (GOOGL) ve Amazon’un dördüncü çeyrekte kendi reklam birimlerini çift haneli rakamlarla büyütmesiyle, geniş dijital reklamcılık pazarının toparlanma gösterdiği bir dönemde geldi. 

Veriler, şirketlerin Ukrayna-Rusya savaşı ve yüksek faiz oranlarıyla ilgili endişeler nedeniyle 2022’de ve 2023’ün bir bölümünde kesintiye gittikten sonra online promosyon harcamalarını artırdığını gösteriyor.

Ancak tüm online reklam şirketleri bunun faydalarını göremiyor. Snap (SNAP) hisseleri, şirketin dördüncü çeyrek satışlarının beklentilerin altında kalarak 5% arttığını açıkladığı ve şirketin zayıf bir öngörüde bulunduğu bilançosunun ardından çarşamba günü 35% değer kaybetti.

Pinterest Beklentiyi Karşılayamadı, Zayıf Tahminler Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Pinterest