Borsa Haberleri

Pinterest 3. Çeyrekte Beklentileri Aştı, Hisse Yükseldi

October 31, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Pinterest 3. Çeyrekte Beklentileri Aştı, Hisse Yükseldi

Pinterest (PINS), dün piyasa kapanışının ardından açıkladığı üçüncü çeyrek bilançosunda analist beklentilerini aştı. Hisse, piyasa öncesi işlemlerde 15%’in üzerinde yükseldi. 

Şirketin gelirleri geçen yılın aynı dönemindeki 684,6 milyon dolardan 11% artışla 763,2 milyon dolara yükseldi. Analistler, Pinterest gelirinin 743,5 milyon dolar gelmesini bekliyordu. 

Öte yandan şirketin düzeltilmiş hisse başına kârı da 0,20 dolar beklentinin üzerinde, 0,28 dolar oldu. Bu dönemde Pinterest 6,73 milyon dolar net kâr elde etti. Geçen yılın aynı çeyreğinde şirket 6,52 milyon dolar zarar etmişti. 

Pinterest, küresel aylık aktif kullanıcı sayısının yıllık bazda 8% artışla 482 milyona ulaştığını belirtti. Analistler, bu rakamın 473 milyon olmasını bekliyordu. Benzer şekilde kullanıcı başına ortalama gelir de konsensüs 1,59 dolar tahmini aştı ve 1,61 dolar oldu. 

Dördüncü çeyrekte gelir büyümesinin 11% ile 13% aralığında yükselmesini bekleyen şirketin bu tahmini, analistlerin 11,3% beklentisinin üzerinde geldi. 

👀 Orta Doğu Krizi ve Reklam Geliri

Geçtiğimiz hafta beklentileri aşan bir bilanço açıklayan Meta Platforms (META) CFO’su Susan Li, analistlere şirketin İsrail-Hamas savaşı nedeniyle “dördüncü çeyreğin başında daha yumuşak reklamlar gözlemlediğini” söyledi.

Orta Doğu krizini çevreleyen dalgalanma nedeniyle Meta, dördüncü çeyrek gelir tahmin aralığını genişletti. Benzer şekilde Snap (SNAP) de geçen haftaki bilançosunda İsrail-Hamas savaşının bazı zararlı etkilerine dikkat çekti ve “savaşın öngörülemeyen doğası nedeniyle” dördüncü çeyrek için resmi bir öngörüde bulunmayacağını söyledi.

Pinterest 3. Çeyrekte Beklentileri Aştı, Hisse Yükseldi

Snap, “Orta Doğu’daki savaşın başlamasının hemen ardından çok sayıda öncelikli marka odaklı reklam kampanyasının harcamalarında duraklamalar gözlemlediğini belirtti.

Pazartesi günü analistlerle yaptığı bir görüşmede Pinterest CEO’su Bill Ready ise Orta Doğu krizinin etkisini kabul ederek “reklamverenlerin büyük jeopolitik gelişmelere tepki gösterdiğini” söyledi.

Ready, İsrail-Hamas savaşıyla ilgili endişelerin bazı reklamverenlerinin harcamalarını geçici olarak durdurmasına neden olduğunu ancak Pinterest’in o zamandan beri büyük markaların geri döndüğünü gördüğünü belirtti.

Krizin daha da kötüleşmesi halinde, “marka bilinirliğine daha fazla odaklanan platformların Pinterest’ten daha fazla etkileneceğini” tahmin eden Ready, şirketin Amazon (AMZN) ile yaptığı son ortaklığın da ortaya koyduğu üzere, şirketin alışveriş odaklı çabalarının altını çizdi.

Pinterest 3. Çeyrekte Beklentileri Aştı, Hisse Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Pinterest