Borsa İstanbul

Pimco’dan Türkiye’nin Kredi Notuna İlişkin Değerlendirme

January 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Pimco’dan Türkiye’nin Kredi Notuna İlişkin Değerlendirme

Dünyanın en büyük tahvil fonu yöneticilerinden biri olan Pimco, Türkiye’nin kredi notunda yatırım yapılabilir seviyeye ulaşma yolunda olduğunu belirtti.

Pimco’nun gelişmekte olan piyasalar ekibinin başında bulunan Pramol Dhawan, faiz oranlarının önemli ölçüde arttığını ve maliye politikasının sıkılaştığını belirterek “Yetkililer sürdürülemez programları gevşetmeye devam ediyor. Program, bireysel tasarruf sahiplerini TL’ye yatırım yapmaya ve ABD dolarından uzaklaşmaya teşvik ediyor. Tüm bu çabalar işe yarıyor” dedi.

Dhawan, Pimco’nun yerli Türk varlıkları konusunda “çok yapıcı” olduğunu belirtti.

“Önümüzdeki 5 Yıl İçinde Türkiye, ‘Yatırım Yapılabilir’ Ülke Notuna Ulaşabilir”

Dhawan, her şeyin plana uygun gitmesi halinde, beş yıl içinde Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülke notuna ulaşabileceğini ifade etti.

Türkiye, 2016 yılında yatırım yapılabilir ülke statüsünü kaybederken, son dönemde ise kredi derecelendirme kuruluşlarından not görünümüne ilişkin pozitif adımlar geldi.

Son olarak, Moody’s 2024’te değerlendirme için ilk sıraya aldığı Türkiye için 12 Ocak’ta rapor yayımlamıştı. Kurum, yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin kredi notunu “B3” olarak teyit ederken, not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirmişti.

Pimco'dan Türkiye'nin Kredi Notuna İlişkin Değerlendirme

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT