Borsa Haberleri

Pfizer’ın Satışlarındaki Düşüş, Gelirlerini de Aşağı Çekti

Pfizer’ın Satışlarındaki Düşüş, Gelirlerini de Aşağı Çekti
Google News Icon Takip Et

Pfizer (PFE) ikinci çeyrekte Wall Street’in beklentilerini aşan kâr açıklasa da COVID ürün satışlarındaki düşüş, şirket gelirlerine olumsuz yansıdı. 

Şirket, yılın ikinci çeyreğinde 2,33 milyar dolar ya da hisse başına 41 sent net kâr elde etti. Belirli kalemler hariç tutulduğunda, şirketin hisse başına kârı (EPS) bu çeyrekte 67 sent oldu. 

Şirketin bu rakamları, bir yıl önceki 9,91 milyar dolar ya da hisse başına 1,73 doların altında olsa da analistlerin 57 sentlik tahminini aştı. 

Ancak Pfizer’ın 12,73 milyar dolarlık geliri, 13,27 milyar dolarlık analist beklentilerinin altında kaldı. Bu, şirket gelirlerinde yıldan yıla 54%’lük bir düşüş anlamına geliyor. 

Pandemi sonrası yaşadığı patlamanın ardından bir geçiş sürecinde olan Pfizer hisseleri, bu yıl yaklaşık 30% değer kaybederek şirketin piyasa değerini yaklaşık 203 milyar dolara indirdi.

Şirket ve Moderna (MRNA) gibi rakip ilaç üreticileri, dünya pandemiden çıktığı ve virüse karşı korunmaya yardımcı olan aşılara ve tedavilere olan talep azaldığı için bu yıl COVID’e ilişkin satışlarda keskin bir düşüş gördü.

Pfizer hisseleri, açılış öncesinde yatay seyretti. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha