Borsa Haberleri

Pfizer’dan 1,5 Milyar Dolarlık Yeni Maliyet Düşürme Programı

May 23, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Pfizer’dan 1,5 Milyar Dolarlık Yeni Maliyet Düşürme Programı

ABD’li ilaç üreticisi Pfizer (PFE), geçen yıl açıkladığı 4 milyar dolarlık maliyet düşürme planına ek olarak, 2027 sonuna kadar giderlerini yaklaşık 1,5 milyar dolar azaltmak için çok yıllı yeni bir program başlattı.

Pandemi endişeleri ve milyarlarca dolarlık COVID-19 aşısı ve tedavi satışları azaldıkça, yatırımcılar Pfizer’den uzaklaşmaya başladı. Şirket bu duruma, 43 milyar dolarlık kanser ilacı üreticisi Seagen’in satın alınması, maliyet kesintileri ve şirket içi yeniden yapılanma ile yanıt verdi.

Şirket, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunduğu belgelerde yeni programın bir parçası olarak, ağırlıklı olarak kıdem tazminatı ve uygulama maliyetleriyle ilgili olmak üzere 1,7 milyar dolarlık tek seferlik masraf kaydedeceğini söyledi. Masrafların büyük bir kısmının bu yıl kaydedilmesi beklenirken, asıl nakit harcamaların 2025 ve 2026 yıllarında yapılması bekleniyor.

Pfizer’dan 1,5 Milyar Dolarlık Yeni Maliyet Düşürme Programı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters