Borsa Haberleri

Pfizer ve Moderna Covid Aşı Onayı Aldı!

June 20, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Pfizer ve Moderna Covid Aşı Onayı Aldı!

FDA yetkilileri, ABD’deki aşılama sürecinin kapsamını ilgilendiren bir açıklama yaptı. Daha önce 5 yaş üstüne izin verilen COVID-19 aşısının artık 6 aydan itibaren yapılmasına onay verildi. Pfizer/BioNTech (PFE, BNTX) ve Moderna (MRN) firmalarının RNA aşıları artık 6 ay ve üzeri çocuklara yapılabilecek.

5 yaş altı çocuklar için hazırlanan aşıların en erken 21 Haziran tarihinde uygulanmaya başlayacağı aktarıldı. CDC (Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi)’nin onayının ardından ilgili yaş grubunun kademeli olarak aşılanması planlanıyor.

5 yaş altı COVID aşısı için CDC onayı bekleniyor

FDA yetkilileri tarafından yapılan açıklamada aşılamanın başlaması için son bir adımın kaldığı belirtildi. FDA başkan vekili Dr. Arnold Monto, kurulun titiz bir çalışma yürüttüğünü aktardı. İlgili yaş aralığının hassas bir grup olmasından dolayı onayın daha uzun sürebileceğini de açıklamalarına ekledi.

Pfizer ve Moderna aşılarının 5 yaş altına uygulanması için CDC komitesinin kararı bekleniyor. CDC direktörü Rochelle Walensky ve diğer üyelerin onayının ardından tüm eyaletlerde RNA aşıları yapılmaya başlanacak.

Eyalet ve yerel makamlara 10 milyon doz aşı tedarik edildi

FDA’nın 5 yaş altı COVID-19 aşı onayından sonra eyaletlere ve yerel makamlara aşı tedariği başladı. CDC’nin incelemelerinden sonra Pfizer ve Moderna aşılarının ülkenin dört bir yanında uygulanması için gereken aşı desteği verildi.

RNA aşılarının 6 ay ve 4 yaş arasındaki çocuklara farklı dozlarda uygulanacağı bildirildi. İlgili yaş grubuna Pfizer aşısı 3, Moderna ise 2 doz olarak yapılacak. Dozların tamamlanmasının ardından ülkedeki neredeyse her yaş grubu aşılanmış olacak.