Borsa Haberleri

Pfizer, Paxlovid ve COVID Sıkıntılarıyla 3. Çeyrekte Zarar Etti

October 31, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Pfizer, Paxlovid ve COVID Sıkıntılarıyla 3. Çeyrekte Zarar Etti

Pfizer (PFE), büyük ölçüde COVID antiviral tedavisi Paxlovid ve COVID aşısı için verilen mücadelelere yönelik masraflar sebebiyle üçüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde zarar etti. 

Pfizer, COVID ürünlerinin beklenenden daha düşük kullanılması nedeniyle üçüncü çeyrekte envanter iptalleri için 5,6 milyar dolarlık bir ücret kaydettiğini söyledi. Bu iptallerin 4,7 milyar doları Paxlovid’e, 900 milyon doları ise şirketin aşısından kaynaklanıyor. 

Pfizer, Paxlovid ve COVID Sıkıntılarıyla 3. Çeyrekte Zarar Etti

Yılın üçüncü çeyreğinde COVID ürünlerine yönelik zayıf satışlara paralel olarak geçen yılın aynı dönemine göre 42% düşüşle 13,23 milyar dolar gelir açıklayan şirket hisse başına 0,17 dolar zarar etti. Analistler, Pfizer gelirlerinin 13,34 milyar dolar, hisse başına zararının ise 0,34 dolar gelmesini bekliyordu. 

Şirketin COVID aşısı, bir önceki çeyreğe göre 70% düşüşle 1,31 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi. FactSet tahminlerine göre analistler aşının 1,53 milyar dolar satış getirmesini bekliyorlardı.

Paxlovid ise 97%’lik bir düşüşle 202 milyon dolar gelir elde etti. Analistlerin tahmini, ilacın satışının 613,5 milyon dolar olması yönündeydi. 

Bu ürünler birlikte üçüncü çeyrekte yaklaşık 1,5 milyar dolar gelir elde etti. Bu rakam, bir yıl önceki yılın aynı dönemindeki yaklaşık 12 milyar dolarlık satışla kıyaslandığında oldukça düşük. 

İlaç devi ayrıca iki hafta önce açıkladığı ve COVID ürünlerine yönelik zayıflayan talep nedeniyle ilk tahminlerinden önemli ölçüde daha düşük olan 2023’e yönelik düzeltilmiş kâr ve gelir beklentisini yineledi. Talepteki bu düşüş, Pfizer’in aynı zamanda 3,5 milyar dolarlık kapsamlı bir maliyet azaltma planı açıklamasına da yol açtı. 

Pfizer COVID antiviral tedavisi Paxlovid’in bu yıl 1 milyar dolar satış getirmesini bekliyor. Şirket, COVID aşısının da 11,5 milyar dolar kazandıracağını öngörüyor.

Pfizer hisseleri ocak ayından bugüne kadar yaklaşık 40% değer kaybetti ve bu durum, şirketin piyasa değerini 172,5 milyar dolara düşürdü. 

Pfizer, Paxlovid ve COVID Sıkıntılarıyla 3. Çeyrekte Zarar Etti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Pfizer