Borsa Haberleri

Pfizer, Kilo Kaybı İlacı Çalışmalarını Bir Kısmını Sonlandırdı

Aralık 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Pfizer, Kilo Kaybı İlacı Çalışmalarını Bir Kısmını Sonlandırdı

Pfizer (PFE), üzerinde çalıştığı kilo kaybı ilacını alan obez hastaların kilo vermesi ancak orta aşamadaki bir klinik çalışmada ilaca tolere etmekte sorun yaşaması üzerine deneysel zayıflama hapının günde iki kez kullanılan versiyonunu geliştirmeyi durduracağını açıkladı. 

İlaç üreticisi, hastalar arasında çoğunlukla hafif ve gastrointestinal yüksek oranlarda ters yan etkiler gözlemledi. Hastaların önemli bir kısmı da denemede ilacı almayı bıraktı. Şirket hissesi, açılış öncesinde 3% değer kaybetti.

Pfizer tarafından yapılan açıklamada, “Şu anda, günde iki kez danuglipron formülasyonu Faz 3 çalışmalarına ilerlemeyecek.” denildi. 

Ancak Pfizer, 2024’ün ilk yarısında ilacın günde bir kez kullanılan versiyonuna ilişkin faz iki deneme verilerini yayınlamayı planladığını ve bunun “ileriye dönük bir yol hakkında bilgi vereceğini” söyledi. 

İlaç devi, Wall Street’in tedavinin daha rekabetçi formu olarak gördüğü günde bir kez kullanılan hap üzerinde bir faz üç çalışmasına başlayıp başlamayacağına karar vermeden önce bu verileri görmeyi bekleyecek.

Pfizer’in günde iki kez kullandığı hapla ilgili ikinci aşama denemesi, Tip 2 diyabeti olmayan yaklaşık 600 obez yetişkini takip etti. Deneme, 40 miligram ile 200 miligram arasında değişen farklı dozaj miktarlarında, 26 veya 32 hafta sonra ilacın kilo kaybı üzerindeki etkisini inceledi.

Novo Nordisk’in (NVO) Wegovy ve Ozempic’i gibi, Pfizer’in hapı da diyabette üretilen bir hormonu taklit ederek çalışıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti