Borsa Haberleri

Pfizer, Haleon’daki Payını Azaltacak

Pfizer, Haleon’daki Payını Azaltacak
Google News Icon Takip Et

Tüketici sağlığı şirketi Haleon (HLN), en büyük hissedarı olan ABD’li ilaç üreticisi Pfizer’in (PFE) şirketteki hissesini yaklaşık 24%’e düşüreceğini açıkladı.

Hâlihazırda Haleon’un 32% hissesine sahip olan Pfizer, geçen yıl yaptığı açıklamada hisselerini aylar içinde “yavaş ve metodik” bir şekilde azaltmayı planladığını belirtmişti.

Sensodyne diş macunu ve Advil ağrı kesici gibi günlük yaşam ürünlerinin arkasındaki Haleon, Temmuz 2022’de İngiliz ilaç üreticisi GSK’dan (GSK) ayrıldı. Şirket 2019 yılında GSK ve Pfizer’in tüketici sağlığı işletmelerinin birleştirilmesiyle kurulmuştu.

GSK o zamandan bu yana şirketteki hisselerini sattı ve ocak ayındaki son satışla birlikte başlangıçta şirkette sahip olduğu 12,9%’luk payını 4,2%’ye düştü. Şu an Haleon’un ikinci en büyük hissedarı konumunda.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters