Ekonomi ve Finans Haberleri

Petroldeki Düşüş Devam Ediyor

Mart 27, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petroldeki Düşüş Devam Ediyor

Petrol fiyatları, ABD stoklarındaki artış ve OPEC+ üretici grubunun önümüzdeki hafta yapılacak teknik toplantıda üretim politikasını değiştirmeyeceğine dair işaretlerle düşüşünü sürdürdü.

Brent TSİ 17.00’de 0,68% düşüşle varil başına 85,66 dolardan, ABD ham petrolü de 0,66% düşüşle varil başına 81,07 dolardan işlem gördü.

Geçtiğimiz hafta ekim ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktıktan sonra gerileyen petrol fiyatları, mart ayının ilk haftasındaki ortalama kapanış fiyatının yaklaşık 3% üzerinde seyrediyor.

IG piyasa stratejisti Jun Rong Yeap, ABD ham petrol stoklarındaki keskin artış ve OPEC+’ın gelecek hafta harekete geçmeyeceği beklentilerinin, mart ortasındaki rallinin ardından kâr alımlarının hızlanmasıyla petrol fiyatlarında daha fazla “gevşemeye” yol açtığını söyledi.

Piyasa kaynakları, Amerikan Petrol Enstitüsü rakamlarına dayanarak, ABD ham petrol stoklarının 22 Mart’ta sona eren haftada 9,3 milyon varil arttığını söyledi. 

Öte yandan üç kaynak, OPEC+ olarak bilinen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya liderliğindeki müttefiklerinin, haziran ayında yapılacak bakanlar toplantısına kadar herhangi bir petrol üretim politikası değişikliği yapma olasılığının düşük olduğunu belirtti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti