Ekonomi ve Finans Haberleri

Petroldeki Düşüş Devam Ediyor

April 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petroldeki Düşüş Devam Ediyor

İran’ın geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirdiği hava saldırısının ardından İsrail’in hemen karşılık vermekten kaçınması ve Ortadoğu’nun büyük bir savaşın eşiğinde olduğu yönündeki korkuları hafifletmesi nedeniyle petrol fiyatlarındaki kırmızı seyir devam etti.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.45’te 0,22 düşüşle varil başına 87,08 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,10% düşüşle varil başına 82,68 dolardan işlem gördü.

ABD ham petrolü ve küresel gösterge, İsrail’in ay başında İran’ın Suriye’nin başkenti Şam’daki diplomatik yerleşkesine düzenlediği hava saldırısının ardından ulaştığı fiyatların altına düştü.

PVM analisti Tamas Varga’ya göre İsrail üzerindeki uluslararası baskı ülkeyi İran’ın hafta sonu gerçekleştirdiği saldırıya “ölçülü ve ılımlı” bir şekilde karşılık vermeye zorlayacak. Varga, Ukrayna’nın Rus petrol altyapısına yönelik insansız hava aracı saldırılarının da hafiflediğini ekledi.

Analist bir notunda, “Rusya ve Yakın Doğu’dan kaynaklanan risk primi aşınmaya devam ettikçe yükseliş eğilimi olanlar ilgisizliğe gömülüyor.” yorumunu yaptı.

UBS stratejisti Giovanni Staunovo ise azalan jeopolitik risk primine ek olarak, fiyatların geçen hafta ABD petrol stoklarındaki 10 milyon varillik artış nedeniyle de düştüğünü söyledi.

Petroldeki Düşüş Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC