Borsa Yorumları

Petrolde Enflasyonist Baskıları Artıran Ralli Hız Kesmiyor

Eylül 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Petrolde Enflasyonist Baskıları Artıran Ralli Hız Kesmiyor

OPEC+’ın arz kesintileri piyasayı sıkılaştırmaya devam ederken, petrol fiyatları 10 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Böylece enflasyonu yeniden canlandırabilecek güçlü ralli devam etti.

Küresel gösterge Brent, Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretimi kısmasının ardından dördüncü günde de yükselerek kasım ayından bu yana ilk kez varil başına 95 doları aştı. TSİ 12.50’de Brent varil başına 94,98 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan ABD ham petrolü de 1,21% artışla varil başına 92,59 dolara yükseldi. 

Petrolde Enflasyonist Baskıları Artıran Ralli Hız Kesmiyor

Sıkılaşan piyasa, Chevron (CVX) CEO’su Mike Wirth gibi sektörün ağır toplarından, Citigroup (C) gibi geleneksel ayılara (düşüş beklentisi) kadar uzanan bir listede, 100 dolarlık petrolün yakında geri dönebileceğine dair bir tahmin furyasını ateşledi.

Saxo Capital Markets stratejisti Charu Chanana, “Kısa vadede petrolün 100 dolara yükselme riski mevcut ivmeyle artıyor olabilir ancak bunun sürdürülebilir olacağına dair çok az inancımız var. Daha yüksek enflasyon, daha sıkı para politikaları anlamına gelebilir ve OPEC+ talep tarafını kontrol edemez.” yorumunu yapıyor.

Enerji maliyetlerindeki artış, enflasyonist baskıları artıracak gibi görünüyor. Bu durum, birçoğu fiyat artışlarını bastırmayı amaçlayan cezalandırıcı bir dizi faiz artışına başkanlık eden önde gelen merkez bankacılarının karşı karşıya olduğu görevi zorlaştırıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg