Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Yılı Kayıpla Tamamlasa da 2024 İçin Beklentiler Yüksek

December 29, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Yılı Kayıpla Tamamlasa da 2024 İçin Beklentiler Yüksek

Petrol fiyatları jeopolitik kaygılar, üretim kesintileri ve enflasyonu dizginlemeye yönelik küresel tedbirlerin fiyatlarda şiddetli dalgalanmaları tetiklemesinin ardından, iki yıl içindeki ilk yıllık düşüşle 2023 yılını yaklaşık 10% kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor. 

Brent TSİ 13.30’da 0,26% artışla varil başına 77,35 dolardan, ABD ham petrolü de 0,10% artışla varil başına 71,82 dolardan işlem görüyor. 

Bugün Kızıldeniz rotasındaki gelişmeler ışığında fiyatlarda görülen toparlanmaya rağmen, her iki gösterge de salgının talebi olumsuz etkilediği ve fiyatların hızla düştüğü 2020’den bu yana en düşük yıl sonu seviyelerinde kapanma yolunda ilerliyor.

Bu yıl Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+) üretim kesintileri fiyatları desteklemekte yetersiz kaldı; göstergeler bu yılki en yüksek seviyesinden neredeyse 20% düştü.

Ancak yatırımcılar 2024’te görünümün toparlanacağına inanıyor. Reuters’in 30 ekonomist ve analistten oluşan bir anketi, Brent ham petrolünün 2024’te varil başına ortalama 84,43 dolara ulaşacağını tahmin ediyor; bu öngörü, 2024’teki ortalama varil başına 80 dolar ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra 2022’de 100 doların üzerindeki en yüksek seviye. 

Petrol Yılı Kayıpla Tamamlasa da 2024 İçin Beklentiler Yüksek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters