Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Yapışkan Enflasyon Verisi Karşısında Geriledi

May 14, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, Yapışkan Enflasyon Verisi Karşısında Geriledi

Petrol fiyatları, ABD’de enflasyonun yapışkanlığını koruduğunu gösteren üretici enflasyonu (ÜFE) verilerinin ardından düşüşe geçti.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.15’te 0,31% düşüşle varil başına 83,10 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,38% düşüşle varil başına 78,80 dolardan işlem gördü. 

ABD üretici fiyatları, nisan ayında hizmet ve mal maliyetlerindeki güçlü artışların etkisiyle beklenenden daha fazla artarak, enflasyonun ikinci çeyreğin başlarında da yüksek seyrettiğine işaret etti.

ABD’de faiz oranları, yapışkan enflasyonla mücadele kapsamında geçtiğimiz temmuz ayından bu yana yüksek seviyelerde seyrediyor. Yine de yarın açıklanması beklenen ABD tüketici enflasyonu (TÜFE) rakamları, ekonomik büyümeyi ve dolayısıyla petrol talebini canlandırabilecek bir etkiye sahip olmakla birlikte, çok beklenen faiz indiriminin zamanlaması üzerinde de ipuçları sunabilir.

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, “Petrol fiyatları gece boyunca hafifçe yükseldi ancak yaklaşan ABD enflasyon verilerinin bazı çekinceleri yerinde tutmasıyla birlikte geçtiğimiz hafta boyunca geniş bir aralıkta kaldı.” yorumunu yapıyor.

Öte yandan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), 2024 yılında küresel petrol talebinde nispeten güçlü büyüme tahminine bağlı kaldı ve dünya ekonomisinin bu yıl beklenenden daha iyi bir performans gösterme şansı olduğunu söyledi.

OPEC aylık raporunda, dünya petrol talebinin 2024 yılında günde 2,25 milyon varil ve 2025 yılında 1,85 milyon varil artmasının beklendiği belirtildi.

Petrol, Yapışkan Enflasyon Verisi Karşısında Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters