Borsa Yorumları

Petrol Üst Üste 4. Haftalık Kaybını Yaşıyor

Petrol Üst Üste 4. Haftalık Kaybını Yaşıyor
Google News Icon Takip Et

Petrol fiyatları, küresel talebe ilişkin endişelerle dün yaklaşık 5% düşerek son dört ayın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından, bugün de üst üste dördüncü haftalık düşüşünü sürdürdü.

Brent ve ABD ham petrolü TSİ 10.30’da varil başına sırasıyla 77,50 dolar ve 73,02 dolardan işlem gördü.

OPEC ve Uluslararası Enerji Ajansı geçtiğimiz haftalarda yaptıkları açıklamalarda, dördüncü çeyrekte arz sıkışıklığı yaşanacağını öngörmüştü. Ancak bu hafta dünya genelinde açıklanan bazı önemli ekonomik veriler talebin tahminlerden daha kötü olduğunu gösterdi.

Petrol fiyatlarının bu haftaki düşüşünde ABD ham petrol stoklarındaki sert artış ve üretimin rekor seviyelerde seyretmesi etkili olurken, analistler yüksek üretimin dünyanın en büyük petrol tüketicisinde zayıf talep endişelerini tetiklediğini belirtiyor.

ING analistleri bir araştırma notunda “Hareketin arkasında çok az yeni temel gelişme vardı. Bunun yerine, varil başına 80 dolar seviyesinin altına inilmesi makul miktarda teknik satış getirmiş gibi görünüyor.” diyor.

Analistler, fiyatlardaki son düşüşün Suudi Arabistan’ın petrol üretim kesintilerini 2024 yılına kadar uzatmasına neden olabileceğini söyledi:

Grubun 26 Kasım’da Viyana’da toplanacak olmasıyla birlikte önümüzdeki haftalarda OPEC politikasına yönelik ilgi artacak.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC