Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Talepte Artış İşaretleriyle Yükseldi 

Şubat 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, Talepte Artış İşaretleriyle Yükseldi 

Petrol fiyatları dünkü kayıplarının ardından arzın sıkılaştığına dair işaretlerle yeniden yükselişe geçti.

Brent TSİ 18.00’de yatay seyrederek varil başına 83,02 dolardan, ABD ham petrolü de 0,06% artışla varil başına 77,96 dolardan işlem gördü. 

ANZ analistleri bir notta, “Spot fiyatların yakın vadeli kontratlar üzerindeki primi son haftalarda genişliyor ve bu da yakın vadede güçlü bir talep görünümüne işaret ediyor.” yorumunu yaptı. 

Daha önce yaşanan bir dizi kesintinin ABD rafineri kullanım oranlarını son iki yılın en düşük seviyesine indirmesinin ardından, ABD’de rafinerilerin yeniden faaliyete geçmesi talebi destekliyor.

BP’nin (BP) Indiana’daki günlük 435 bin varil kapasiteli rafinerisi, 1 Şubat’taki elektrik kesintisinin ardından, tesis operasyonları hakkında bilgi sahibi olan kişilere göre mart ayında tam üretime dönecek.

TotalEnergies’in (TTE) Teksas’taki günlük 238 bin varil kapasiteli rafinerisi de hava koşullarına bağlı bir elektrik kesintisinin ardından minimum düzeyde çalışıyor olsa da yeniden hız kazanmak için çalışıyor.

Reuters anketine göre analistler, ABD rafineri çalışma oranlarının bir önceki hafta toplam kapasitenin 80,6%’sından 81,5%’e yükselmesini bekliyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC