Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Talep Endişeleriyle 1% Yükseldi

Petrol Talep Endişeleriyle 1% Yükseldi
Google News Icon Takip Et

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+) petrol kesintilerini uzatacağı sinyallerinin dünyanın en büyük iki petrol tüketicisi ABD ve Çin’deki talep endişelerini bastırmasıyla toparlandı. 

Brent TSİ 17.30’da 1,11% artışla varil başına 82,95 dolardan, ABD ham petrolü de 1,63% artışla varil başına 79,42 dolardan işlem gördü.

Petrol, hafta başında OPEC+’ın üretim kesintilerini ikinci çeyrekte de devam ettireceği açıklamalarından destek alarak yükseliş eğilimine başlamıştı. 

Söz konusu karar ve Kızıldeniz’deki çatışmalar, başta Asya olmak üzere petrol piyasasında arz sıkışıklığına yol açtı. Öte yandan Çin’in dün 2024 için belirlediği iddialı 5%’lik ekonomik büyüme hedefi, zayıf petrol talebine ilişkin endişeleri bir kez daha gün yüzüne çıkardı. 

IG analisti Tony Sycamore, piyasanın “büyüme hedefine ulaşmak için daha fazla mali genişleme görmeyi umduğunu” söyledi. Sycamore, şimdi gözlerin bir kez daha makro göstergelere çevrildiğini belirtti.

Yatırımcılar, bugün ve yarın Fed’in faiz patikasına ilişkin ipuçlar için Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’de vereceği ifadeyi ve cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerini izleyecek.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters