Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Talep Beklentilerinin Güçlü Doları Baskılamasıyla Artıda

Petrol, Talep Beklentilerinin Güçlü Doları Baskılamasıyla Artıda
Google News Icon Takip Et

Petrol fiyatları, yatırımcıların öngörülen yaz talebinden ve jeopolitik gerilimlerden gelen desteği daha güçlü bir dolara karşı daha olumlu değerlendirmesiyle yeni haftanın ilk gününde artıda seyretti.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.15’te 0,23% artışla varil başına 85,44 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,32% artışla varil başına 81,01 dolardan işlem gördü. Her iki gösterge de geçen hafta yaklaşık 3% değer kazanarak iki hafta üst üste kazanç serisi elde etti.

PVM’den Tamas Varga, petrol ürünlerine yönelik mevsimsel talebe atıfta bulunarak, “Fiyatların güçlenmesinin altında yatan başlıca neden, küresel petrol stoklarının kuzey yarımkürede yaz aylarında kaçınılmaz olarak düşeceğine dair artan güvendir.” diyor.

Ayrıca Ortadoğu’daki jeopolitik riskler ve Ukrayna’nın Rus rafinerilerine yönelik drone saldırılarındaki artış da petrol fiyatlarını destekliyor.

IG analisti Tony Sycamore, “Dolar, cuma günü daha iyi gelen ABD PMI verileri ve Fransa seçimleri öncesindeki siyasi endişelerin ardından yükselişe geçti.” yorumunu yapıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters