Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Şubatı Artıda Tamamlamaya Hazırlanıyor

Şubat 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Şubatı Artıda Tamamlamaya Hazırlanıyor

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler ve Müttefiklerinin (OPEC+) üretim kesintilerini yılın ikinci çeyreğine kadar uzatacağı beklentilerinin güçlenmesiyle üst üste ikinci kez aylık kazanç elde etme yolunda ilerliyor. 

Brent TSİ 17.15’te 0,02% artışla varil başına 83,70 dolardan, ABD ham petrolü de 0,36% artışla varil başına 78,80 dolardan işlem gördü. Hem Brent hem de ham petrol bu ayın başından bu yana 6% yükseldi. 

Üç kaynağın dün Reuters’a verdiği bilgiye göre OPEC+ üretim kesintilerini en azından ikinci çeyreğe kadar uzatmayı düşünüyor. Kaynaklardan ikisi, kartelin kesintileri yılın geri kalanında da devam ettirebileceğini söyledi.

OPEC+ kasım ayında, ABD, Kanada, Guyana ve Brezilya’nın geçen yılın sonlarında petrol fiyatları üzerinde baskı yaratan yüksek hızda ham petrol pompalaması nedeniyle, 2024’ün ilk çeyreğinde günde 2,2 milyon varil kesinti yapma konusunda anlaşmıştı.

İsrail-Lübnan sınırında tansiyonun yükselmesi ve Husi militanlarının Kızıldeniz’deki gemilere saldırılarını sürdürmesi nedeniyle Ortadoğu’daki çatışmaların hız kesmeden devam etmesi de petrol fiyatlarına olumlu yansıyan bir faktör oldu.

Çatışmalar şu ana kadar bölgedeki ham petrol üretimini sekteye uğratmadı ancak analistler, İran ve ABD arasında petrol piyasasını etkileyecek doğrudan bir çatışma riski olduğu konusunda uyarıda bulunuyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC