Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Son Üç Ayın Zirvesinde

Şubat 20, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, Son Üç Ayın Zirvesinde

Petrol fiyatları, dün ABD borsalarının kapalı olduğu düşük işlem hacminin ardından bugün karışık seyretse de hâlâ son üç ayın zirvesinde. 

Brent TSİ 18.00’de 0,45% düşüşle varil başına 83,22 dolardan, ABD ham petrolü ise 0,38% artışla varil başına 79,49 dolardan işlem gördü. 

Geçtiğimiz hafta ABD ham petrolü 3% değer kazanarak en son 6 Kasım 2023’te görülen 79,19 doları aştı. Öte yandan Brent de 1,5% yükselerek 26 Ocak’tan bu yana görmediği seviyelere ulaştı. 

IG piyasa analisti Tony Sycamore “ABD’de Presidents’ Day tatili nedeniyle sakin geçen işlem ve talep endişelerinin Ortadoğu’daki jeopolitik gerilimleri dengelemesiyle” ham petrol piyasalarının düştüğünü söyledi. 

İran’a bağlı Husiler Kızıldeniz ve Bab al-Mandab Boğazı’ndaki nakliye yollarına saldırılarını sürdürürken, cuma gününden bu yana en az dört gemi daha drone ve füze saldırılarıyla vuruldu.

ANZ analistleri ise “Çin’de talebin güçlendiğine dair işaretler duyarlılığı artırdı.” yorumunu yaptı. Ay Yeni Yılı tatilinin ardından işlemlerin yeniden başladığı Çin, bugün emlak piyasasını ve ekonomisini desteklemek amacıyla ipotekli konut kredileri için gösterge referans oranında rekor bir indirim yaptı.

Ancak, fiyat destekleyici faktörler talep endişelerini tamamen ortadan kaldırmadı. Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) geçen hafta yayınladığı aşağı yönlü bir raporda, yenilenebilir enerjinin fosil yakıt kullanımının yerini alacağı beklentisiyle 2024 petrol talebi büyüme tahminleri aşağı yönlü revize edildi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti