Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Son Bir Yılın En Kötü Ayını Yaşıyor

May 31, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, Son Bir Yılın En Kötü Ayını Yaşıyor

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler ve müttefiklerinin (OPEC+) bu hafta sonu üretim seviyelerinin yeniden gözden geçirileceği toplantısı öncesinde kırmızıda seyrederek, yılın en kötü ayını geçirme yolunda ilerliyor.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 18.00’de 0,06% düşüşle varil başına 81,81 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri de 0,40% düşüşle varil başına 77,60 dolardan işlem gördü. 

OPEC+ üyelerinin pazar günü günlük 2,2 milyon varillik gönüllü üretim kesintilerini gözden geçirmeleri bekleniyor. Petrol piyasası analistleri, genel olarak grubun bu kesintileri sabit tutacağı konusunda hemfikir.

RBC Capital Markets küresel emtia stratejisi başkanı Helima Croft, “Bu noktada piyasaya daha fazla varil ekleme ve aşağı yönde başka bir fiyat hareketini tetikleme iştahı görmüyoruz.” yorumunu yapıyor.

Öte yandan JPMorgan analistlerine göre petrol talebi, ısınma amaçlı petrol talebini azaltan ılık bir kış ve Fed’in faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağına dair işaretleri nedeniyle ılımlı seyrediyor ve yılın ikinci yarısında talep toparlanması umutlarını zorluyor.

Petrol, Son Bir Yılın En Kötü Ayını Yaşıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC