Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Son 4 Ayın Zirvesinde

Mart 19, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Son 4 Ayın Zirvesinde

Petrol fiyatları, geçen haftaki dalgalı seyrin ardından son dört ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti ancak Ukrayna’nın rafinerilere yönelik saldırıları nedeniyle Rusya’dan artan ihracat beklentisi fiyatları baskılamaya devam etti.

Brent TSİ 17.10’da 0,18% artışla varil başına 87,05 dolardan, ABD ham petrolü de 0,15% artışla varil başına 82,84 dolardan işlem gördü.

Her iki gösterge de, Suudi Arabistan ve Irak’ın ham petrol ihracatındaki düşüş ve Çin ile ABD’de daha güçlü talep ve ekonomik büyüme işaretleriyle bir önceki seansta en son kasım ayında görülen seviyelere ulaştı.

UBS analisti Giovanni Staunovo, “Olumlu tarafta şaşırtıcı petrol talebi verileri ve OPEC+ gönüllü kesintilerinin haziran sonuna kadar uzatılması fiyatları destekledi. Brent bu yıl muhtemelen varil başına 80-90 dolar aralığında işlem görecek. Haziran sonu tahminimiz varil başına 86 dolar seviyesinde.” yorumunu yapıyor

Öte yandan Rusya’da ihracat, Ukrayna’nın ülkenin petrol altyapısına yönelik insansız hava aracı saldırılarının ardından artıyor ve bu durum fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor.

JPMorgan analistleri bir notta, “Saldırılar, planlı bakım kapanışlarına ek olarak Rus ham petrol üretimini muhtemelen günde 300 bin varile kadar azaltacak. Ancak daha düşük birincil üretim, daha yüksek ham petrol ihracatına yol açacaktır.” ifadelerini kullandı.

Rusya, mart ayında batı limanlarından petrol ihracatını aylık 2,15 milyon varil planına kıyasla günde yaklaşık 200 bin varil artıracak.

Fiyatlar ayrıca bu haftaki Federal Rezerv politika toplantısı öncesinde ABD faiz oranlarının nasıl sonuçlanacağına dair belirsizlik nedeniyle de baskı altında kaldı.

DBS Bank enerji sektörü ekip lideri Suvro Sarkar bir e-postada, “Piyasa, bu haftaki FOMC toplantısından faiz indirimlerine ilişkin sinyaller bekleyerek konsolidasyon modunda olabilir. Petrol fiyatları, Rus rafinerilerine yapılan saldırıların ardından artan jeopolitik risk primini hesaba katarak son iki haftada zaten oldukça yükseldi.” diyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC