Borsa Yorumları

Petrol, Son 3 Ayın En Düşük Seviyesinde

November 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, Son 3 Ayın En Düşük Seviyesinde

Petrol fiyatları, dünyanın en büyük petrol tüketicileri konumundaki ABD ve Çin’de talebin azalacağına dair endişelerle son üç ayın en düşük seviyelerine yakın işlem görüyor.

Brent ham petrolü TSİ 11.30’da 0,09% düşüşle varil başına 81,54 dolardan, ABD ham petrolü de 0,23% düşüşle varil başına 77,19 dolardan işlem gördü.

Petrol, Son 3 Ayın En Düşük Seviyesinde

ING bankası analistleri Warren Patterson ve Ewa Manthey, sıkı petrol arzı koşullarındaki gevşemeye atıfta bulunarak, “Piyasa açıkça Orta Doğu arz kesintileri potansiyeli hakkında artık daha az endişe duyuyor ve bunun yerine dengeli bir gevşemeye odaklanıyor.” yorumunu yapıyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü rakamlarına göre, ABD ham petrol stokları geçen hafta neredeyse 12 milyon varil arttı. ABD Enerji Bilgi Yönetimi İdaresi (EIA) ise ABD’de ham petrol üretiminin bu yıl daha önce tahmin edilene göre biraz daha az artacağını, talebin ise düşeceğini söyledi.

EIA şimdi ABD’deki toplam petrol tüketiminin bu yıl 300 bin varil azalmasını bekliyor.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’den gelen veriler de talep görünümüne ilişkin şüpheleri arttırdı. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin ekim ayındaki ham petrol ithalatı güçlü bir büyüme gösterirken, Çin’in toplam mal ve hizmet ihracatı beklenenden daha hızlı bir şekilde daralarak küresel talebin zayıfladığına dair endişeleri güçlendirdi.

Petrol, Son 3 Ayın En Düşük Seviyesinde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters