Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Son 2 Ayın Zirvesinde

Petrol, Son 2 Ayın Zirvesinde
Google News Icon Takip Et

Petrol fiyatları, yaz sezonu boyunca artan talep ve Beryl Kasırgası’nın olası arz kesintileri beklentileriyle yükselmeye devam ederek, kazançlarını iki ayın en yüksek seviyelerine taşıdı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.00’de 0,45% artışla varil başına 86,99 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,36% artışla varil başına 83,68 dolardan işlem gördü. 

Bu hafta 4 Temmuz Bağımsızlık Günü tatiliyle birlikte yaz seyahat sezonunun açılmaya başlamasıyla ABD’de benzin talebinin artması bekleniyor. Amerikan Otomobil Derneği, tatil döneminde seyahatlerin 2023 yılına kıyasla 5,2% daha yüksek olacağını ve otomobil seyahatlerinin 4,8% artacağını tahmin ediyor.

Petrol fiyatlarını destekleyen bir diğer unsur da Ortadoğu’daki gerginliklere bağlı olarak artan risk primi ve ABD’de enflasyonun düştüğüne dair işaretlerin faiz indirimi umutlarını yeniden canlandırması oldu.

Piyasalar ayrıca, Beryl Kasırgası’nın dün güçlenerek doğu Karayipler’de ilerlerken “potansiyel olarak yıkıcı” bir kategori 5 fırtınaya dönüşmesinin ardından ABD rafinajında ve açık deniz üretimindeki olası kesintileri de izliyor.

Karayip Denizi’ndeki tehlikeli bir kasırganın Meksika’yı vurması ve denklemin arz tarafına ilişkin endişeleri yoğunlaştırması bekleniyor.” diyen XM kıdemli analisti Charalampos Pissouros, ayrıca son ABD verilerinin, Fed’in bu yıl faiz oranlarında iki çeyrek puanlık indirime gitmesinin muhtemel olduğu yönündeki piyasa görüşünü desteklediğini sözlerine ekledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters