Borsa Haberleri

Petrol Son 1 Yılın En Düşük Seviyelerinde: Enerji Hisseleri Sert Düşüyor

March 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Son 1 Yılın En Düşük Seviyelerinde: Enerji Hisseleri Sert Düşüyor

Çarşamba günü S&P 500’ün 11 sanayi sektörü arasında en büyük düşüş enerji sektöründe oldu. Credit Suisse’de yaşanan sıkıntıların risk satışları dalgasını yeniden körüklemesiyle birlikte ham petrol ve doğal gaz fiyatları sert düştü.

● S&P 500’de en büyük değer kaybı yaşayan 10 hissenin 6’sı petrol ve doğal gaz grubundan.

SPI Asset Management’ın yönetici ortağı Stephen Innes bir bilgilendirme yazısında, “Büyük makroların doğrudan ABD resesyon türbülansına doğru ilerlemesi ve 2008 mali krizi başta olmak üzere, enerji şirketlerinin önceki dönemlerde yaşanan bankacılık sektörü kaynaklı resesyonlara doğrudan paralel bir rota izlemesi nedeniyle petrol fiyatları tepetaklak oldu.” ifadelerini kullandı.

Innes, COVID kısıtlamalarının kaldırılması ve küresel bankacılığa dair endişelerin artmasının ardından Çin’den gelen ekonomik verilerde “toparlanma” olmamasını, “bugün petrol piyasasının gizli kapısını araladı ve petrol piyasasının ilk çeyrekte yeniden yükselişe geçmesini engelleyen bir faktör olarak karşımıza çıktı.” şeklinde yorumladı.

Petrol Son 1 Yılın En Düşük Seviyelerinde: Enerji Hisseleri Sert Düşüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha