Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Sıkılaşma Beklentileriyle Toparlanıyor

Mart 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, Sıkılaşma Beklentileriyle Toparlanıyor

Petrol fiyatları, yatırımcıların önümüzdeki dönemde arzın sıkılaşacağına dair beklentileri ve OPEC+ üretici ittifakının mevcut üretim kesintilerinde ısrar etmesinin beklendiği ortamda, ardı ardına iki günlük düşüşünün ardından bugün toparlandı.

Mayıs vadeli Brent ham petrol vadeli işlemleri, 1,1% artışla 87 dolara yükselirken, daha yoğun işlem gören Haziran vadeli kontrat 0,9% artışla 86,16 dolara çıktı. ABD ham petrolü Mayıs vadeli işlemleri ise 1,1% artışla varil başına 82,24 dolara yükseldi.

Dün ABD’nin ham petrol ve benzin stoklarında geçen hafta beklenmedik bir artışın ardından petrol fiyatları baskı altında kaldı. IEA’ya göre bu artış, ham petrol ithalatındaki artış ve benzin talebindeki durgunlukla tetiklendi. 

Ancak, ham stok artışı, Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından öngörülen birikimden daha küçüktü ve analistler, artışın bu yılın bu zamanı için beklenenden daha düşük olduğunu belirtti. 

Fiyatlara destek veren bir diğer faktörün de ABD rafineri kullanım oranlarının geçen hafta %0,9 puan arttığı belirtilebilir.

SEB analisti Bjarne Schieldrop, “Küresel petrol piyasasının hafif bir açıkta olduğunu yansıtarak, ABD stoklarının normalden daha az artmasını bekliyoruz. Bu, ileriye dönük olarak Brent ham petrol fiyatına destek verecek.” dedi.

Diğer yandan Fed’in para politikasına ilişkin açıklamaları da yakından takip ediliyor. Yarın açıklanacak ve Fed’in de enflasyon göstergesi olarak izlediği çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi faiz indirim sürecine dair ipucu sunabilir. Ek olarak, yarın konuşma gerçekleştirecek Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları önem arz edecek. Daha düşük faiz oranları petrol talebini destekleyebilir. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti