Petrol Haberleri

Petrol, Rus İhracatındaki Düşüşle Yükseldi

December 18, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, Rus İhracatındaki Düşüşle Yükseldi

Rusya’nın petrol ihracatındaki düşüşle desteklenen petrol fiyatlarının haftanın ilk gününe artıda başladı. 

Brent TSİ 11.30’da 0,60% artışla varil başına 77,01 dolardan, ABD ham petrolü de 0,67% artışla varil başına 71,91 dolardan işlem görüyor. 

Dünyanın en büyük ihracatçıları küresel petrol fiyatlarını desteklemeye çalışırken, Rusya dün yaptığı açıklamada aralık ayında petrol ihracatındaki kesintileri söz verdiğinden daha önce, potansiyel olarak günde 50 bin varil veya daha fazla artıracağını söyledi.

Bu karar, Moskova’nın cuma günü fırtına ve planlı bakım nedeniyle ana ihracat sınıfı Ural ham petrolünün limanlardan yüklemesinin yaklaşık üçte ikisini askıya almasının ardından geldi.

Hem Brent hem de ABD ham petrolü, Fed’in geçen haftaki toplantısının faiz artırımlarının sona erdiği ve indirimlerin yolda olduğu umutlarını artırmasının ardından geçen hafta küçük bir kazançla son on yılın en uzun haftalık düşüş serisini sonlandırdı.

IG analisti Tony Sycamore, “Ancak bence en az bunun kadar önemlisi, geçen haftaki güvercin Fed toplantısının ABD ekonomisi ve ileriye dönük ham petrol talebi için sert iniş risklerini ortadan kaldırmasıdır.” yorumunu yaptı.

ABD ham petrol fiyatlarına atıfta bulunan Sycamore, “Ham petroldeki teknik tablonun 76/78 dolar bölgesine doğru bir toparlanmayı desteklediğinden bahsetmiyorum bile.” diye ekledi.

CMC Markets analisti Tina Teng de bir notunda, ham petrolün zayıflayan dolardan da destek aldığını çünkü zayıflayan doların yabancı alıcılar için dolar cinsinden petrolü daha ucuz hale getirdiğini belirtti. 

Petrol, Rus İhracatındaki Düşüşle Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters