Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Rekor Seviyelerinden Ardından Yatay Seyrediyor

April 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, Rekor Seviyelerinden Ardından Yatay Seyrediyor

ABD’de petrol fiyatları jeopolitik gerilimlerin daha fazla risk oluşturması nedeniyle arzın azalacağına dair endişelerle desteklenerek sabit kaldı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.30’da varil başına 89,32 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise varil başına 85,31 dolardan işlem gördü.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve aralarında Rusya’nın da bulunduğu müttefiklerinin (OPEC+) üst düzey bakanlarının dün yaptığı toplantıda arz politikası değiştirilmedi ve bazı ülkelere üretim kesintilerine uyumu artırmaları için baskı yapıldı.

Grup, bazı üyelerin ilk çeyrekte arz fazlasını telafi edeceğini söyledi. Ayrıca Rusya’nın ihracat kısıtlamaları yerine üretim kısıtlamalarına geçeceğini söyledi.

PVM analisti John Evans, “Bu haliyle piyasa, Irak ve Rusya’nın kota uyumu konusundaki disiplinsizliğinin eninde sonunda çözüleceğini kabul etmiş görünüyor ve bunun yerine mevcut kesintilerin haziran ayına kadar nasıl devam edeceğine odaklandı.” yorumunu yapıyor. 

Hem haziran vadeli Brent hem de mayıs vadeli WTI işlemleri, son günlerde artan jeopolitik gerilimler ve potansiyel arz risklerinden destek alarak dün ekim ayından bu yana en yüksek seviyelerini gördü.

Petrol, Rekor Seviyelerinden Ardından Yatay Seyrediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters