Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Ortadoğu Endişelerinin Dengelenmesiyle Artıda

Petrol, Ortadoğu Endişelerinin Dengelenmesiyle Artıda
Google News Icon Takip Et

Petrol fiyatları, Ortadoğu’da artan jeopolitik gerilimlerimlerin tedarikte sıkıntılara yol açma riskinin, ABD’de sürpriz bir şekilde artan stoklar karşısında oluşan talep endişelerini dengelemesinin ardından artıda seyretti. 

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.00’de 0,81% artışla varil başına 85,94 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,63% artışla varil başına 81,41 dolardan işlem gördü. 

ABD Enerji Enformasyon Dairesi (EIA), ülkenin ham petrol stoklarının geçen hafta 3,6 milyon varil arttığını açıkladı. Beklenti, stoklarda 2,9 milyon varil artış olacağı yönündeydi. 

PVM analisti John Evans, “Veriler, mevsimsel talebin getirdiği piyasa sıkılaşmanın devam etmesini bekleyen boğalar için hayal kırıklığından başka bir şey değildi. Ortadoğu’daki jeopolitik riskin istikrarlı ve artan bir şekilde tırmanması olmasaydı, petrol fiyatları çok daha olumsuz bir resimle karşı karşıya kalabilirdi.” yorumunu yapıyor. 

Öte yandan jeopolitik cephede İsrail-Hamas çatışmasının Lübnan’a sıçrama riski, petrol fiyatlarındaki artışı kısıtladı. İsrail ve Lübnan arasındaki tansiyon bir süredir yükseliyor. Bu durum, çatışmanın Lübnan’ın yanı sıra önde gelen petrol üreticisi İran gibi diğer ülkelere sıçrama endişelerini artırıyor. 

Panmure Gordon analisti Ashley Kelty, çatışmanın böylesine yayılmasının Ortadoğu’daki ham petrol arzında ciddi etkileri olabileceği konusunda uyardı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters