Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, OPEC’in Üretim Kararına Rağmen 2% Düştü 

February 2, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Petrol, OPEC’in Üretim Kararına Rağmen 2% Düştü 

Petrol fiyatları, OPEC+ grubunun üretim politikasını değiştirmeme kararına rağmen, Çin’in ekonomik büyüme endişeleri ve Ortadoğu’da ateşkes sağlama çabaları nedeniyle haftalık kayba doğru ilerliyor.

Brent TSİ 18.00’de 1,99% düşüşle varil başına 77,10 dolardan, ABD ham petrolü ise 2,37% düşüşle varil başına 72,11 dolardan işlem gördü. 

Dün iki OPEC+ kaynağı, grubun üretim politikasını değiştirmediğini ve ilk çeyrek için yürürlükte olan gönüllü petrol üretim kesintilerini uzatıp uzatmayacağına mart ayında karar vereceğini söyledi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri (OPEC+), kasım ayında açıklandığı üzere ilk çeyrek için günlük 2,2 milyon varil üretim kesintisi uyguluyor.

UBS analisti Giovanni Staunovo, “Geçen yıl hâlihazırda açıkça belirtilmiş olan şey, bu kesintilerin tersine çevrilmesinin kademeli olacağıdır.” dedi ve bankanın ikinci çeyreğe kadar kesintilerin uzatılmasını beklediğini sözlerine ekledi.

Petrol, OPEC’in Üretim Kararına Rağmen 2% Düştü 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters