Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, OPEC ve FED Desteğiyle Yükseldi

February 1, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, OPEC ve FED Desteğiyle Yükseldi

OPEC komite toplantısının sonuçlarını ve Fed’in faiz oranlarına ilişkin açıklamalarını sindiren petrol fiyatları artıda seyretti. 

Brent TSİ 18.00’de 0,91% artışla varil başına 81,28 dolardan, ABD ham petrolü ise 1,05% artışla varil başına 76,55 dolardan işlem gördü. 

OPEC komitesi, 2023 yılının kasım ve aralık aylarına ait verileri gözden geçirdikten sonra grup üyelerinin üretim kesintilerine bağlı kaldığını açıkladı. Komite, OPEC’in bu çeyrekte piyasadan günlük 2,2 milyon varil kesinti yapma kararında herhangi bir değişiklik önermedi.

Öte yandan gözler Fed’deydi. Merkez bankası dün faiz oranlarını sabit tuttu ancak Başkan Jerome Powell, faiz indirimlerinin mart ayında başlamasının muhtemel olmadığını belirtti.

PVM’den John Evans “Powell’ın kullandığı dil, piyasanın bu yıl bir noktada faiz oranlarında rahatlama yaşayacağını ima ediyor.” diyor. 

Petrol, ABD’de beklenenden daha güçlü ekonomik büyüme, kış fırtınaları nedeniyle ABD üretiminin kesintiye uğraması ve Çin’deki teşviklerle ocak ayında, eylül ayından bu yana ilk aylık kazancını kaydetti.

Petrol, OPEC ve FED Desteğiyle Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC